Obraz normalizace v obrazech Františka Kressy

IMG 20170110 0033do 18. 2. 2018
Kryt 10-Z

Koncem osmdesátých let se s jeho jménem setkávali Brňané denně kromě víkendů na stránkách legendárního Brněnského večerníku: Foto František Kressa. Ve své černé „komůrce" na Jakubském náměstí, kde redakce sídlila, po dobu šesti let vyvolal a připravil pro každé vydání ve výsledku desetitisíce fotek. (Kdo ví, jestli je někdy někdo nebo on sám spočítal.) Jejich výběr nyní vychází díky podpoře společnosti SPP CZ knižně v unikátní publikaci Normalizační Brno – Štafl Františka Kressy a výběr fotografií můžete vidět i na výstavě v Atomovém krytu 10-Z na Husově ulici.

Původně sice František Kressa koketoval s myšlenkou, že bude rockovým kytaristou, vždyť na přelomu šedesátých a sedmdesátých let Brno žilo bigbítem. Vyučil se sice elektromechanikem, ale o fotografování se průběžně a dlouhodobě zajímal. Nikoliv jako kytarista, ale jako zvukař se nakonec uchytil v kultovním klubu Šelepka, jezdil jako bedňák se skupinou IMG 20170104 0151Progress Organization a posléze s duem Martha a Tena. „Pořád jsem jako amatér fotil, na flexaretu, s kterou mi pak emigroval kamarád. Protože mi posléze ale poslal nějaké peníze, mohl jsem si pořídit Canon F 1 v Tuzexu. Vlastně hodně fotek z knížky bylo vyfoceno právě tímto foťákem," vzpomíná František Kressa na své začátky. Z osvětlovače v České televizi se na druhý pracovní poměr stal i jejím fotoreportérem a pak mu šéfredaktor Josef Korger nabídl místo právě v Brněnském večerníku. Fotil nejenom tam, kam byl vyslán redaktory, aby byly snímky k článkům. Brouzdal po městě a lovil tzv. volné fotky. Po listopadu 1989 se jeho život už nepohyboval tak přímočaře. V roce 1990 z večerníku odešel, začal soukromě podnikat, ale to už je úplně jiná kapitola. Fotoaparátu však zůstal věrný dodnes. „Fotím pořád," zdůrazňuje

Soubor fotografií v knize a částečně na výstavě tvoří unikátní dokument zachycují Brno a jeho proměny v čase. Publikované fotografie jsou rozděleny na část zobrazující město, a na část zachycující různé fenomény, jako jsou ženy, staří lidé či spartakiáda.

IMG 20170308 0114V obrazech František Kressy se po letech skládá obraz doby. Původně nezamýšlený, nyní zcela ojedinělý časosběrný dokument času, který mnoho z nás žilo. Pokud si chcete připomenout Brno normalizační, pak si tuto možnost nenechejte ujít. Třeba se na některých záběrech sami najdete.

ýstavu Normalizační Brno/ Štatl Františka Kressy můžete navštívit v Atomovém krytu 10-Z na Husově ulici do 18. února 2018. Otevřeno je denně kromě pondělí od 11.30 do 19 hodin. Knížku lze zakoupit exkluzivně v prodejnách a na e-shopu Knihkupectví Dobrovský.

Zpřístupnění podpořilo statutární město Brno, výhradním partnerem výstavy je energetická společnost SPP CZ, a.s.

(sal)
Foto: František Kressa