VIDA! Cirkusový svět úžasných mechanismů

vida228. 9. - 31. 12. 2017
VIDA! centrum

Po dvacetiletém turné po celém světě navštíví jedinečná britská výstava Cirkus Mechanikus konečně i Českou republiku. S podivuhodnými mechanickými loutkami i nápaditými strojky se můžete seznámit v zábavním vědeckém parku VIDA! od 28. září až do konce letošního roku.

Prostřednictvím výstavy Cirkus Mechanikus vstoupíte do cirkusového světa plného úžasu, krásy, ale i důmyslných mechanismů. Hlavními účinkujícími jsou tu historické originály i současné, ručně vyrobené loutky a automaty, které vám zaručeně vykouzlí úsměv na tváři. Cirkus Mechanikus vás uchvátí svým osobitým britským humorem i jemnou nostalgií s nádechem viktoriánské Anglie. Zároveň vám umožní proniknout do tajů ozubených kol, řemenic, páček, závaží i jemné síly elektřiny.

Při příležitosti zahájení výstavy Cirkus Mechanikus pořádá VIDA! pro rodiny s dětmi v sobotu 30. září a v neděli 1. října víkend plný výroby jednoduchých mechanických hraček. Dospělí si mohou užít obdobný program na party po setmění, VIDA! After Dark, ve středu 4. října od 19 hodin. Menší kreativní dílna bude součástí výstavy i po celou dobu jejího trvání.

Putovní expozici v originále nazvanou Mechanical Circus si už mohli vychutnat návštěvníci po celém světě.vida3 Jejich základ tvoří loutky a strojky vzniklé pro malý obchůdek Sue Jacksonové s řemeslnými výrobky v Cornwallu. Ty měly u zákazníků takový úspěch, že začaly „vystupovat" v proslulé londýnské čtvrti Covent Garden. Mechanickými loutkami se začala zabývat i Sarah Alexanderová, dcera Sue Jacksonové, a tyto dvě ženy společně projekt rozšířily o historické mechanické hračky a objekty z holandského muzea vědy a lékařství Museum Boerhaave. Tak vznikla výstava v cirkusovém stylu, která putuje po celé Evropě, navštívila USA a zavítala do Thajska, Singapuru, Japonska, Austrálie, Číny, Izraele i mnoha dalších zemí. Česká republika hostí fascinující exponáty Mechanical Circus vůbec poprvé. Najdete je v zábavním vědeckém parku VIDA! od 28. září do konce roku. Výstava je v ceně vstupenky do expozice VIDA!

(sal)
Foto: Archív VIDA!