Zakladatel a průkopník videoartu Bohuslav Woody Vašulka má výstavu na Špilberku

Vasulka15. 9 - 6. 11. 2016
Špilberk

Brněnský rodák Bohuslav Woody Vašulka stál v 60. letech v New Yorku u zrodu audiovizuálního umění a videoartu, když založil legendární experimentální centrum The Kitchen. Jako jeden z prvních zkoumal možnosti elektronického obrazu a vizuální efekty. To, co lze dnes stvořit na počítači, vytvářel Vašulka o půl století dříve na primitivní technice. Výstavou „Mystery of Memory" chce Muzeum města Brna uctít tohoto výjimečného umělce a ukázat veřejnosti jeho celoživotní dílo. Jedno z nich se dokonce po dvou desetiletích znovu zprovozní.

U příležitosti brzkých 80. narozenin průkopníka elektronického interaktivního umění Bohuslava Woodyho Vašulky představí Muzeum města Brna výstavu „Mystery of Memory" jako poděkování světovému umělci, který vyšel z brněnského prostředí, ale u domácího publika není zcela doceněn. Název výstavy odkazuje k mystériu paměti: výstava bude jakýmsi archivem Vašulkovy tvorby. Sám byl navíc fascinován tím, co uchovává významy.Vasulka 11 „Snažím se integrovat či obsáhnout veškeré kulturní systémy kódování: text, zvuk, pohled kamery, fyzický pohyb, choreografické gesto, interaktivní postupy," líčí Vašulka. K vidění budou jeho videoprojekce, multimediální interaktivní instalace či velkoplošné digitální tisky. Vašulkova díla jsou většinou v pohybu, proto galerijní prostor Špilberku zaplní obrazovky i projektory. Opětovně se vystaví Vašulkova instalace „Friendly Fire" z počátku 90. let. Bylo nutné rekonstruovat všechny části pneumatického systému včetně stolu a plátna. Instalace má zmodernizovaný software, ale její viditelné části jsou beze změny.

Od 60. let zkoumal Vašulka možnosti elektronického obrazu: nejprve formou videozáznamu skrze analogový signál, od 70. let i přes digitální kód. V 80. letech tvořil narativní kompozice, v 90. letech multimediální instalace. Vašulka vyniká technicistním pojetím díla (jak je patrné např. v interaktivních robotických instalacích) a zároveň citem pro vizuální nuance obrazu, světla a zvuku. Pro jeho dílo je typická spontánnost, ale i preciznost. Už v dětství se Vašulka zajímal o příběhy pilotů, sbíral pozůstatky munice či havarovaných letadel. Na střední škole studoval metalurgii a hydraulickou mechaniku – to předurčilo jeho zájem o robotické instalace, které sám zvládal konstruovat. Studoval v Praze na FAMU, kde poznal svoji ženu, Steinunn Briem Bjarnadottir z Islandu. S ní se v 60. letech pohyboval v Brně v intelektuálním prostředí.

V roce 1965 se s manželkou přestěhovali do New Yorku, kde Vašulka stál u založení centraWVasulka The Kitchen – kurátorského experimentu, ze kterého se brzy stalo divadlo elektronických médií pro video, film, hudbu a performanci. Video zde chápali jako aktivitu, která není apriorně uměním, předváděli je živě jako prostorový fenomén. The Kitchen fungovalo mimo zavedenou galerijní scénu, udržovalo kontakt s newyorskými undergroundovými kluby a divadly. Vašulkovi opustili The Kitchen v roce 1973, její provoz na nové adrese zahájil o rok později legendární John Cage.

Muzeum města Brna na výstavě „Mystery of Memory" spolupracuje se společností Vašulka Kitchen Brno, Centrem audiovizuálních studií FAMU v Praze a institutem Vašulka Chamber v Reykjavíku, který patří pod Národní galerii Islandu, kam v příštím roce poputuje instalace „Friendly Fire".
Bohuslav Woody Vašulka: Mystery of Memory. 15. září až 6. listopadu na Špilberku.