Posaďte se s četníky a zahrajte si AZ-kvíz. Špilberk zve na výstavu o televizi

Špilberk AZ-kviz 2003do 31. 12. 2016
hrad Špiberk, jižní křídlo

„Vysílá studio Brno" – tak se jmenuje interaktivní výstava, kterou na Špilberku připravilo ve spolupráci s ČT Muzeum města Brna k 55. výročí založení Televizního studia Brno. Pojďte nahlédnout do zákulisí slavných pohádek (třeba Sedmero krkavců, Lotrando a Zubejda nebo z novějších Šťastný smolař) a seriálů (Četnické humoresky či Slovácko sa nesúdí) a projít se historií studia až po jeho blízkou budoucnost. Poprvé se divákům studio Brno ohlásilo v červenci 1961 pořadem Sedmikrásky nad Brnem. Úplné počátky vysílání ze studia v pasáži Typos vám připomene hned první místnost výstavy. Uvidíte v ní dobové kamery a reflektory, které svítí stejně silně jako dřív – kamery ani materiály nebyly tak citlivé jako dnes.

Televize byla v počátcích pro lidi výjimečná, k obrazovkám se dokonce scházeli. Na výstavě uvidíte, jaké se vyráběly televizory i kolik stály. Budete si moci posedět v dobovém obýváku a podívat se na první pořady brněnského studia. Jinde zase zhlédnete zábavné pořady, třeba Manéž Bolka Polívky, zkusíte si dabing nebo si zahrajete legendární AZ-kvíz. Pohádková místnost nejvíc potěší děti. Mezi kulisami z pohádek tu zní písničky, děti si mohou pohrát s loutkami nebo si vyzkoušet spoustu kostýmů. Další z místností patří slavným seriálům a filmům. Právě tam si posedíte ve stanici četníků z Humoresek a zahrajete si na strážmistra Arazíma. Čeká vás i samoobslužný videoarchiv a malé kino.

Zajímá vás moderování? I to si vyzkoušíte, stačí si sednout před kameru. Prohlédnete si i historickou televizní techniku. Jak bude vypadat ta budoucí? Nakouknete i do nových prostor studia v Líšni. V 60. letech se přitom uvažovalo o Špilberku jako o sídle studia. Teď tam můžete až do konce roku navštívit televizní výstavu. (mik)

Foto: Archív MuMB