Přijměte pozvání do pohádkového světa Městského divadla Brno

mdbPohádka o živé vodě v MdB zve do starého dobrého pohádkového světa

Za několik posledních divadelních sezón se již stalo téměř zvykem, že Městské divadlo Brno zahajuje nový kalendářní rok nasazením pohádkového titulu pro celou rodinu – připomeňme světovou premiéru pohádkového muzikálu Sněhurka a já (2022), českou premiéru kouzelného rodinného muzikálu Matilda (2023) či opět českou premiéru romantického muzikálu podle bestselleru Johanny Spyri Heidi (2024). ­Leden roku 2025 nabídl díky muzikálu Pohádka o živé vodě znovu premiéru světovou, přičemž se tato autorská inscenace bude zhusta reprízovat i v únoru.

„Byl jeden král a ten měl tři syny..." Jak jinak začít s představováním nového pohádkového muzikálu? Pohádka o živé vodě obsahuje všechno, co od pohádky očekáváte. Tři princové, tři princezny, nemocný král, dobrodružná cesta za kouzelnou živou vodou, nebezpečný boj s drakem, medvěd měnící se v orla, obětaví mravenečkové, strašidelný les...

Symbolika živé vody v pohádkovém žánru

Významný český hudební skladatel, klavírista, ale také moderátor Zdenek Merta se již podesáté pracovně sešel s v tomto případě libretistou Stanislavem Mošou, aby pokračovali ve své mnohaleté spolupráci, kterou odstartovalo společné uvedení muzikálové féerie Sny svatojánských nocí v roce 1991. Dvojice se při své desáté autorské spolupráci znovu vrátila k pohádkovému žánru (jejich první pohádkou byla Zahrada divů v roce 2004) a rozhodla se zpracovat jeden z nejstarších a nejrozšířenějších motivů, který se od pradávna objevuje jak v pohádkách, tak v mýtech, bájích i folklóru napříč celým světem. Touha po nalezení živé vody, vody s kouzelnými schopnostmi, souvisí s přirozenou lidskou touhou po vládě nad smrtí a nemocemi. Voda jako symbol života, voda, z níž jsme se zrodili, voda a její magická přírodní síla, voda, za níž se musí hrdina vydat, aby na strastiplné cestě plné nebezpečných úkolů poznal sám sebe. Pohádkový námět je samozřejmě založen na reálné zkušenosti s léčivými prameny, za nimiž se dodnes vydáváme do lázní, abychom ulevili nemocnému tělu a mnohdy i duši.

Nový příběh plný pohádkových motivů

Král David má tedy tři syny. Jiřího, Jakuba a nejmladšího Jana. Když onemocní, vzpomene si královna Anežka na jeden dávný zvláštní sen o existenci zázračné živé vody. K ní se nyní upínají naděje a myšlenky celého království a na mladých kralevicích je, aby se postupně vydali do světa a pokusili se živou vodu získat a život umírajícího krále zachránit. A jak už tomu v dobrých pohádkách bývá, cesta za šťastným koncem je spletitá, plná dobrodružství a nástrah. Na své cestě potkávají neobvyklé pomocníky v podobě mravenců, medvěda a orla a chybět nemůžou ani tři zakleté princezny.

Výjimečné scénické a hudební zpracování i herecké výkony

V režii Stanislava Moši ožívá na Hudební scéně MdB vskutku velkolepý pohádkový svět, mdb2který svou scénou a projekcemi vytvořil Petr Hloušek. Hudební skladatel Zdenek Merta napsal dechberoucí hudbu, která celkovou atmosféru podporuje stejně jako kostýmy z dílny Andrey Kučerové. V magickém světě ožívají i loutky zvířat v nadživotní velikosti, které vymyslel a navrhl Jaroslav Milfajt. Choreografie, tentokrát zahrnující jak velké sborové scény, tak specifické pohyby zmiňovaných loutek, je prací Michala Matěje. O vokální a hudební nastudování se postarali sbormistři a dirigenti Dominik Pernica a Matěj Voda.

V roli Krále Davida se střídá Igor Ondříček nebo Dušan Vitázek, Královnu Anežku hraje Hana Štěpánová nebo Ivana Vaňková a v roli zakletého otce tří prince­zen se diváci mohou těšit na Lukáše Janotu nebo Aleše Slaninu. Nejmladšího prince Jana, díky jehož odvaze nakonec vše dobře dopadne, hraje Jan Brožek nebo Libor Matouš, silného prince Jiřího Ondřej Halámek nebo Kristian Pekar a moudrého prince Jakuba Richard Pekárek nebo Ondřej Studénka. Nejmladší zakletou princeznou Kristýnou je Eliška Hladilová nebo Esther Mertová, prostřední Annu hraje Kristýna Daňhelová nebo Dagmar Křížová a nejstarší Emu Tereza Navrátilová nebo Diana Velčická.

Podívaná pro celou rodinu
Nechte se pozvat do starého dobrého pohádkového světa, kde postavy mluví krásným kultivovaným jazykem ve verších, kde zní kouzelné melodie za živého doprovodu orchestru a kde samozřejmě dobro nakonec zvítězí nad zlem. Kouzelné dobrodružství ve světě, kde nejvyšší hodnotou je dobré a láskyplné slovo, slibuje být magickou podívanou pro celou rodinu. Současně je zatím poslední společné dílo tvůrců Merta–Moša dalším potvrzením, že Hudební scéna Městského divadla Brno pokračuje v uvádění původních titulů napsaných přímo pro ni, jak bylo od počátku její existence avizováno.

Reprízy pohádkového muzikálu Pohádka o živé vodě jsou na programu Hudební scény MdB do 9. února 2025.
Vstupenky jsou již v prodeji v pokladnách na Lidické ulici 16 nebo online na webu www.mdb.cz.


Únorová premiéra na Činoherní scéně MdB nabídne pořádné háelpéčko!

Může mít smrt pěkný zadek? To se dozvíte v inscenaci Až na ten konec dobrý vytvořené podle stejnojmenného bestselleru brněnského autora Pavla Tomeše. I původní dramatizace Městského divadla Brno poskytne veselé vyprávění o smrti, na kterou se dívá z úhlu pohledu tří různých generací. Jinak ji vnímá jedenáctiletý sirotek Luna, jinak její děda a jinak autorka černé kroniky. Výsledkem na každý pád bude náležité „háelpéčko" – tedy Hluboký Lidský Příběh!

Po jevištní adaptaci rozsáhlého románu Kateřiny Tučkové Bílá Voda z loňského roku přináší Městské divadlo Brno svým divákům další dramatizaci románu mdb3rodilého brněnského autora, kterým je tentokrát spisovatel, nakladatel, autor fejetonů a povídek a stand­‑up komik Pavel Tomeš (*1977). Vydal sbírky fejetonů Facky z Marsu, Zápisky malého tyranosaura a Tohle lidi hodně berou. Z uvedených knih pak vybrané fejetony také načetl pro audioknihu Tohle si poslechni. Nejnovějším dílem, jež vyšlo v jeho nakladatelství Otoč, je sbírka povídek 13! (Třináct příběhů s přílohami), která získala Cenu Miloslava Švandrlíka, již uděluje Obec spisovatelů nejlepším humoristickým knihám, a porota soutěže Magnesia Litera 2024 ji v kategorii humoristických knih zařadila do širší nominace.

Jeho debutový román s názvem Až na ten konec dobrý se stal bestsellerem, získal Cenu čtenářů Magnesia Litera 2022, dočkal se i úspěšného zpracování v Českém rozhlase. Na svou filmovou podobu dílo teprve čeká, ale již na začátku února spatří světla ramp světová premiéra jeho jevištního zpracování. Příběh Dědka, Luny a Konečné tedy v roce 2025 ožije na jevišti Činoherní scény Městského divadla Brno a vy můžete být u toho!

Příběh plný humoru, nadhledu a lidskosti

Jedenáctiletá Luna je hodně svérázná školačka s poněkud morbidními zálibami. Má už jenom dědu, astronoma v důchodu, který se o ni po smrti rodičů stará. A ten má zase poněkud cynický pohled na svět i smysl pro humor. Zatímco si to tady dost netypický důchodce hodlá ještě pořádně užít, Luna se snaží spíš zajistit, aby jí její hvězdný děda co nejdéle „vydržel". Ale ještě je tu poněkud vyhořelá redaktorka Konečná, která má v místním regionálním plátku na starost psaní černé kroniky, a taky její povedená kámoška Klára. Když se osudy hrdinů propletou, výsledkem je nejenom sled půvabných nedorozumění plných černého humoru, ale i – slovy jedné z postav – „háelpéčko" jako prase. Což v novinářském žargonu neznamená nic jiného než Hluboký Lidský Příběh. A přesně takové „háelpéčko" inscenace Až na ten konec dobrý divákům Městského divadla Brno přinese. Tři velmi různé postavy, tři generace a tři pohledy na smrt. Co je smrt pro holku, které vzala oba rodiče? Co pro dědu, kterému dýchá na záda? A co pro ženu, která o ní každý den musí psát? A může mít smrt pěkný zadek? V připravované inscenaci je stejně jako v knize zkrátka všechno: láska, smrt, sranda, vesmír i zázrak. A přestože se nikde v románu neobjevuje jméno místa, kde se jeho děj odehrává, všichni Brňané a milovníci Brna v něm neomylně poznají svoje město. A to je všechno, co se na tomto místě o chystané inscenaci dozvíte, a tak si její kouzlo můžete vychutnat od první až do poslední scény.

Knižní bestseller na jevišti MdB

Humoristický román Pavla Tomeše pro Činoherní scénu Městského divadla Brno adaptují Miroslav Ondra, Jan Šotkovský a Stanislav Slovák, který bude současně i režisérem inscenace. Autorem scénické hudby a hudebního nastudování se stane Daniel Kyzlink, scénu navrhne Jaroslav Milfajt, kostýmy Andrea Kučerová a Adéla Kučerová, tvůrcem projekcí bude Petr Hloušek, o pohybovou spolupráci se postará Martin Pacek, dramaturgem inscenace bude Miroslav Ondra a asistentem režie Jakub Przebinda.

V hlavních rolích se diváci mohou těšit na Ladislava Koláře v roli Dědka, Svetlanu Janotovou nebo Andreu Zelovou jako Konečnou, Marii Juráčkovou nebo Karolínu Šildovou v úloze Luny, Petra Halberstadta a Patrika Bořeckého coby Dědkovy kamarády Karlose a Pokorňáka a Zdeňka Junáka v postavě Pana Nováčka. V neméně důležitých rolích vypravěčů celého příběhu a mnoha dalších postav nazvaných souhrnně jako Brno uvidíte Alžbětu Janíčkovou, Lenku Janíkovou, Mímu Krajčovou, Eriku Kubálkovou, Martu Matějovou, Pavlu Vitázkovou, Jiřího Daniela, Marka Huráka, Jiřího Macha, Jakuba Mauera, Martina Mihála, Alana Novotného a Martina Veselého.

Světová premiéra dramatizace humorného románu o smrti Až na ten konec dobrý se uskuteční v sobotu 1. a v neděli 2. února 2025 v 19.00 hodin na Činoherní scéně Městského divadla Brno. Další únorové reprízy jsou pak na repertoáru od 15. do 18. a od 21. do 22. února 2025.

Vstupenky jsou již v prodeji v pokladnách na Lidické ulici 16 nebo online na webu www.mdb.cz

(sal)
Foto: Archív MdB