Marius Kotrba. Spravedlnost aneb Jak se tvoří socha
Výstavní prostory Domu umění města Brna budou od 25. září do 2. března patřit celoživotnímu dílu sochaře a malíře Maria Kotrby. Ten se do širšího povědomí zapsal především jako autor soch ve veřejném prostoru. Můžeme se s nimi setkat například u Olomouce, v Rožnově pod Radhoštěm, Ostravě a s jednou z nich i v centru Brna. Při pohledu na ilustrační obrázky k tomuto článku jistě není těžké uhodnout, o které soše je řeč, byť mezi Brňany se pro ni spíše než oficiální Spravedlnost vžila jiná pojmenování. A právě tato socha se stala i hlavním důvodem konání Kotrbovy výstavy. Co inspirovalo její nezaměnitelný vzhled? A co vše se musí odehrát, než se taková socha do městského prostoru dostane?
Socha ve veřejném prostoru
Figurální socha je pro současné výtvarné umělce a umělkyně těžký úkol. Vyžaduje pečlivou a dlouhou přípravu. Základním předpokladem je zvládnutí sochařského řemesla a vlastní výtvarná řeč, nutností je ale také umět pracovat v týmu – s architekty, pasíři, slévači, kameníky a zástupci dalších řemeslných profesí. Umělec by se také měl orientovat v legislativě, památkové péči, vědět, jak připravit 3D model chystaného díla. Bez této synergie nelze dospět v disciplíně plastiky ve veřejném prostoru k dobrému výsledku. Navíc je každá socha vstupující do prostoru města konfrontována s názory lidí, kteří mají k tomuto prostoru vztah a mají své představy, jak by měl vypadat. Snad i proto je zdařilá socha vzácností.
Marius Kotrba patřil k výjimečným umělcům, kteří tento obor zvládli. Spravedlnost tvoří na Moravském náměstí společně s Odvahou (jezdecká socha markraběte Jošta), Prozíravostí (bronzový model města) a Umírněností (fontána) významový celek představující platónské ctnosti a Kotrba ji vytvořil ve vrcholné fázi své tvorby. Jeho sochy v tomto období na sebe berou podobu zvláštních golemů s mohutnými postavami a jednoduchými tvary.
Náčelník a lidské úsilí
Soutěž na sochu Spravedlnosti byla brněnskou radnicí vypsána v roce 2008 a zmiňovala zobrazení, která jsou pro tuto postavu typická, jako jsou zavázané oči nebo váhy. Marius Kotrba si o zadaném úkolu povídal se svým přítelem, architektem Svatoplukem Sládečkem, a v jejich rozhovoru přišla řeč na slavnou závěrečnou scénu z filmu Miloše Formana Přelet nad kukaččím hnízdem, kdy Bromden, přezdívaný Náčelník, rozbije pomocí přístroje na vodoléčbu okno psychiatrické léčebny a otevře tak cestu ke svobodě. Inspirace tímto příběhem umožnila nejen představit spravedlnost jako rozporuplný jev, ale také navázat na téma figury a břemene, se kterým Kotrba ve své tvorbě již nějakou dobu pracoval. Sám autor k výsledné soše řekl například toto: „Spravedlnost je záležitost těžká a zároveň křehká. Postava spravedlnosti nevládne, ale potýká se s ní, a proud vody ji zespodu nadzvedává, někdy zlehka, jindy silou."
Kotrbova díla představí i komentovaná procházka
Další neméně zajímavé informace o soše Spravedlnosti a okolnostech jejího vzniku budou součástí nové komentované procházkové trasy, kterou si zájemci budou poprvé moci projít v rámci Dnů otevřených ateliérů jižní Moravy v sobotu 28. září. Trasa zahrne i sochu Kroužkování, druhou Kotrbovu brněnskou realizaci nacházející se na nádvoří Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v areálu na Kotlářské ulici, a představí další místa s Kotrbovým působením spojená – například prostranství, v nichž byla dočasně umístěna jeho díla, nebo plánované, ale nakonec nerealizované projekty.
Kotrbu doplní Maud Kotasová a TIMO
V průběhu konání výstavy Maria Kotrby se v Galerii Jaroslava Krále v přízemí Domu umění vystřídají dvě menší výstavy výrazných brněnských autorů. Jako první se divákům od 25. září představí Maud Kotasová, umělkyně, jež se ráda nechává inspirovat reálným životem, například kreativitou řidičů náklaďáků, kteří si různými způsoby zdobí svá auta, nebo – což je případ této výstavy – pracovním prostředím dělníků v továrně. Od 20. listopadu ji pak vystřídá streetartový tvůrce TIMO, který divákům představí objekty a kresby z cyklu inspirovaného snovým asociativním příběhem.
Marius Kotrba
30. září 1959 – 17. května 2011
1974–1978 studium na Střední umělecko-průmyslové škole v Uherském Hradišti, obor kamenosochařství
1981–1987 studium na Akademii výtvarných umění v Praze, obor monumentální sochařství
1990–1993 odborný asistent na Akademii výtvarných umění v Praze
1992–1993 stáž na Akademii Minerva Groninghen, Holandsko
1995–2011 pedagog na Ostravské univerzitě v Ostravě, od roku 1996 vedoucí ateliéru sochařství
(sal)
Foto: Jakub Sobotka, Michaela Dvořáková a archív DUMB