Radana Dungelová: V záchraně divoké přírody jsme všichni spolu
Radana Dungelová je již bezmála dva roky ředitelkou Zoo Brno. Léta žila v Brazílii a Venezuele, věnuje se fotografování divokých zvířat v jejich přirozeném prostředí. Se současným manželem, malířem Janem Dungelem, podnikla bezpočet zahraničních cest, převážně do tropické Jižní Ameriky, společně publikují a popularizují témata spojená s divokou přírodou. Česká televize nedávno odvysílala jejich společný dokument Ohrožená Amazonie.
Za dobu svého působení na postu ředitelky Zoo Brno už máte ledacos za sebou. Tak jak se po těch necelých dvou letech máte?
Asi hekticky, i když to už teď asi bude trvalý stav po dobu mojí existence v zoo (smích). Neustále přicházím na něco nového, napadá mě, nebo moje kolegy, jak některé věci řešit a pořád se posouváme dopředu. Ale jsem netrpělivá, umím si představit, že by některé věci mohly jít rychleji. Když však procházím zoo, tak vidím tu řadu drobných i větších zlepšení, a to mi dodává energii v nastoupené cestě pokračovat.
Vy už jste v brněnské zoo pracovala několik let předtím na jiné pozici. Co vás na práci ředitelky zahrady nejvíc překvapilo?
Nejvíc asi to, jak mimořádně komplexní instituce to je. A trošku mě možná zklamalo, když jsem zjistila, jak slabě je zoo vnímaná obyvateli Brna. Věřím ale, že právě na tom jsme už začali intenzivně pracovat a že se nám bude dařit lépe předávat poslání dnešních zoologických zahrad, které ještě řada lidí nevnímá. A to je ochrana biodiverzity a záchrana druhů. Chceme především vtahovat lidi do příběhu nejen zoo, ale i přírody samotné.
Jak chcete vtáhnout lidi do příběhu přírody?
Snažíme se oslovit ty, kteří k nám z nějakého důvodu ještě nenašli cestu a nerozumí smyslu existence zoologických zahrad. Snažíme se vysvětlovat, že přírodu máme společnou a že chceme být jedním společenstvím, kde není nevýznamných členů. Kde nám každý může pomáhat a kde každý rozumí tomu, co děláme. A týká se to nejen dětí, jejich rodičů a prarodičů, ale právě i firem, institucí a politiků, protože v záchraně divoké přírody jsme všichni spolu.
V tomto duchu jste nedávno představili i nové heslo Zoo Brno, claim: Jsme jedna smečka...
Já jsem samozřejmě už řadu let vnímala, že abychom mohli dobře, vstřícně a moderně komunikovat s veřejností, tak nám k tomu chybí správné nástroje. Že ty naše vizuální výstupy jsou zastaralé a prakticky nepoužitelné pro moderní digitální média. Proběhla transparentní dvoukolová soutěž, kterou hodnotila odborná porota. Vítězem se stalo studio NEON, které naše potřeby semknutí a vytváření sounáležitosti s přírodou shrnulo do toho jednoduchého claimu „jsme jedna smečka". Okolo toho se najednou začaly dít zázraky. Vizuál obsahuje symboly zvířat a jejich seskupení a pohled na rej smeček, hejn a stád je mnohem srozumitelnější. Protože i biodiverzita, která se někdy tak obtížně vykládá, je vlastně taková smečka, kde mají všichni svůj význam, svou roli a fungují společně.
Jsem přesvědčená o tom, že každý člověk je rád součástí něčeho dobrého. A smečka je jakýmsi symbolem společenství nás všech, kterým záleží na přírodě a na tom, aby v ní zůstala divoká zvířata. Podle dosavadních ohlasů to vypadá to, že lidé chtějí být součástí naší smečky, a to mě nesmírně těší.
Proč jste se teď pustili právě do vizuálu, a ne třeba do vybudování nějakého nového výběhu?
Vybudovat expozici například pro velkou kočkovitou šelmu znamená investiční náklady v řádu vyšších desítek milionů korun a trvá to velmi dlouho vyprojektovat, vysoutěžit a pečlivě naplánovat celý projekt. V kontrastu s tím je pak jasnou volbou možnost investovat nižší stovky tisíc do toho, aby nám lidé líp porozuměli, aby k nám našli cestu a aby informace i orientační systém v zoo pro ně byly srozumitelné.
Přece jen ale určitě na nějakém projektu pracujete. Můžeme se začít pomalu těšit na nějaké novinky?
Já se nerada vyjadřuji k něčemu, co nemám jisté, protože dokud nebudou peníze na účtu a nebudeme mít podepsané smlouvy, tak to nikdy stoprocentní není. Je ale pravda, že v tuto chvíli je ve schvalovacím procesu města, našeho zřizovatele, investiční záměr na rozšíření výběhu ledních medvědů. To pro mě znamená obrovský krok správným směrem. Ta současná expozice je z 50. let a dnešním podmínkám chovu dlouho nevyhovuje. V chovu ledního medvěda jsme patřili mezi nejúspěšnější zoo. Naše lední medvědice Cora je miláček našich návštěvníků a ikona nejen Zoo Brno, ale právě i ubývající biodiverzity, klimatické změny, a ochrany přírody jako takové. Lední medvěd je symbolem všech těchto témat a udělám všechno pro to, abych jeho chov v brněnské zoo zachovala. Tohle je první krok tím správným směrem.
Chystají se i další projekty?
Rozpracovaný máme například vstupní objekt s parkovištěm, aby konečně po desítkách let nedostatku parkovacích míst okolo zoologické zahrady, dostali lidé možnost důstojného zaparkování a vstupu do zoo.
A hotový projekt v prováděcí formě už máme na obnovu současného hlavního vstupu. Tam bude sice navýšeno parkování jen o pár míst, ale nově nabídne bezpečný vstup do zoo především pro naše nejmenší návštěvníky, školy a děti, které k nám přichází do kroužků, protože v tuto chvíli je to pro ně hodně nepohodlné.
Na co se přijít podívat do brněnské zoo v těchto dnech?
Sezóna mláďat je v plném proudu, takže s troškou štěstí a trpělivosti se určitě dočkáte našich tří mláďat vlka hřivnatého. Narodilo se nám i několik mláďat u jelenů wapiti a u sobů polárních. Máme také mládě velmi zvláštního a zajímavého druhu, což je v přírodě už zcela vyhubený jelen Milu, který přežívá už jen v zoologických zahradách a několika rezervacích. Pro děti bude určitě zajímavý jeden z druhů, které se dobře pozorují a moc se lidí neostýchají, což je psoun prériový. V posledních dnech z jejich nor vylezlo celkem 12 mláďat. A nejoblíbenější zvíře z celé zoologické zahrady jsou surikaty. Tam čekáme, jestli nám každým dnem nevyleze nějaké mládě a tušíme, že jedno nebo dvě tam budou.
Je možnost zoo nějak podpořit a zapojit se se toho, co děláte?
Řada lidí i firem pomáhá zoo formou příspěvků na chov nebo adopcí zvířat, případně formou dobrovolnické činnosti. Moc si toho vážíme a těšíme se na každého, kdo nám pomocnou ruku nabídne. Pokud nám ale lidé chtějí opravdu pomoct zlepšovat zoo i podmínky, ve kterých zvířata chováme, je nejdůležitější, aby do zoo chodili. Jsme v tom spolu.
Jsme jedna smečka :).
(sal)
Foto: Archív Zoo Brno