Městské divadlo Brno píše novou kapitolu do dějin fenoménu Matilda

mdb„I když jsi malý, tak toho hodně zmůžeš!" Uvedený slogan přesně vystihuje titulní hrdinku velkolepého rodinného muzikálu Matilda, který od ledna jako první divadlo v České republice uvádí Městské divadlo Brno na své Hudební scéně. Brněnské uvedení se tak stává dalším významným milníkem v historii tohoto celosvětově proslulého titulu.


Kapitola první

Ten příběh by mohl začínat různě.

První varianta: v roce 1988 vydává hvězdný anglický romanopisec Roald Dahl knihu, která se vedle jeho dalších dětských knížek, z nichž řadu znají i čeští čtenáři, jmenuje vlastně obyčejně. Posuďte sami: Foto 1 - Marie JuráčkováJakub a obří broskev, Karlík a továrna na čokoládu, Fantastický pan Lišák – a Matilda. Pod prostým názvem však nacházíme „starého dobrého" Dahla a další z jeho příběhů vzdoru dětské tvořivosti a vynalézavosti proti tlaku dospělého světa. Mimořádně chytrá a sečtělá šestiletá Matilda Wormwoodová trpí hned nadvakrát: jednak svými hloupými a povrchními rodiči, jednak krutou a děti nenávidějící slečnou Trunchbullovou, ředitelkou školy, do které prvňáček Matilda začíná docházet.

Druhá varianta: v letech 1968–1987 byl uměleckým šéfem Royal Shakespeare Company (RSC) Trevor Nunn, mimo jiné režisér westendské premiéry Bídníků, kteří byli unikátním spojením státního a soukromého divadelního sektoru. Muzikál a jeho přesun na West End se tak stal něčím, čeho se RSC nebojí.

Třetí varianta: Tim Minchin, australský písničkář, komik a celoživotní fanoušek Roalda Dahla, se roku 1998 pokoušel získat od Dahlových dědiců práva na muzikálovou verzi Matildy pro divadlo v Perthu. Nezískal je.

Ať by tento příběh začal jakkoli, v jednu chvíli by v něm musela padnout následující věta: V září 2009 oznámila RSC, že v zimě 2010 uvede ve Stratfordu světovou premiéru muzikálové verze Dahlovy Matildy s písněmi Tima Minchina.


Kapitola druhá

RSC, instituce proslulá dramaturgickou důkladností, ovšem v případě Matildy i nemálo riskovala. Libretista Dennis Kelly debutoval jakoFoto 2 - Anna Bergerová dramatik v roce 2003, pouhé tři roky před tím, než byl vybrán jako potenciální autor Matildy. Navíc rozhodně nebyl tvůrcem pro děti či muzikálovým specialistou. V roce 2006 začal pracovat na scénáři. Po dvou letech byl osloven jako autor hudby Tim Minchin. A 9. prosince 2010 měla Matilda slavnostní premiéru ve Stratfordu nad Avonou: podle nadšených reakcí se ale zdálo, že má i na to dobýt Londýn.


Kapitola třetí

A tak se i stalo. V březnu 2011 RSC oznámila, že londýnská premiéra Matildy se odehraje v listopadu téhož roku v Cambridge Theatre. Ohlas byl mimořádný u kritiků i publika. Na jaře 2012 se předávaly hlavní anglické divadelní ceny, Laurence Olivier Awards. Matilda byla nominována ve všech deseti kategoriích, zvítězila pak v sedmi – získala cenu za nejlepší původní muzikál, nejlepší režii, nejlepší scénografii, nejlepší choreografii, nejlepší sound design, nejlepšího herce a nejlepší herečku, o niž se unikátně podělily všechny alternantky Matildy.


Kapitola čtvrtá

Už dva měsíce po londýnské premiéře byl oznámen připravovaný transfer muzikálu na Broadway. Američtí producenti zvažovali „překlopení" Matildy do amerických reálií, ale na nátlak anglické strany došlo ke kompletnímu zachování podoby londýnské inscenace.

V obou zemích vznikly i úspěšné zájezdové verze a prvního filmového zpracování se Matilda dočkala již v roce 1996, kdy jej režíroval a také si v něm zahrál roli Matildina otce Danny DeVito. Foto 3 - Karolina KabeleNový film se začal natáčet v Irsku v květnu 2021 a hlavní hvězdou obsazení je Emma Thompsonová v roli slečny Trunchbullové. Čeští diváci se s ním mohli seznámit jen o necelý měsíc dříve, než vstoupila nadaná a tvrdohlavá Matilda Wormwoodová premiérově na jeviště Hudební scény MdB, aby napsala další kapitolu do dějin fenoménu Matilda...


Kapitola pátá

Brněnská inscenace Matildy vznikla v překladu a režii Petra Gazdíka, jenž se na ni se svým realizačním týmem připravoval dlouho dopředu. Muzikál je totiž jedinečný i díky výkonům dětských protagonistů, kteří jsou v oblasti tance, zpěvu a herectví na úrovni svých dospělých kolegů. Už v prosinci 2021 proto proběhly konkurzy na dětské role a v následujících šesti měsících se děti, které uspěly, účastnily dvakrát týdně workshopů, aby náročný projekt zvládly. Z původní stovky dětí bylo vybráno 27 těch nejlepších, s nimiž se teď můžete setkávat, a to včetně trojice představitelek titulní role – Anny Bergerové, Marie Juráčkové a Karoliny Kabele.

Kouzelný rodinný muzikál Matilda je nyní na programu MdB do 12. února 2023, vstupenky jsou již v prodeji v pokladnách na Lidické 16 či online na www.mdb.cz

(sal)
Foto: Archív MdB