Markéta Vaňková: Skolíme Koliště a podpoříme potřebné

220512 Marketa V portrety mesto foto sch051Padne i letos Koliště ve prospěch dobré věci? „Loňský, úvodní ročník charitativního běžeckého festivalu Skolíme Koliště! se vydařil nad očekávání a já doufám, že i letos Brňané využijí možnosti strávit aktivně čas s celou rodinou a ještě pomoci těm, kteří to štěstí nemají. Protože výtěžek jde stejně jako vloni Sociálnímu nadačnímu fondu," říká primátorka města Brna a předsedkyně Sociálního nadačního fondu Markéta Vaňková, kterou velmi těší i to, že patronát nad akcí převzal Bolek Polívka.

Proč právě Sociální nadační fond?
Nadační fond, původně jako nadaci, založilo město Brno už v roce 1993 a ve správní radě jsou vždy zastoupeni i volení představitelé města. Předsednictví ve správní radě jsem od počátku nebrala jako něco formálního, chtěla jsem využít příležitosti, fond a jeho nabídku víc zviditelnit, abychom mohli pomoc potřebným maximálně rozšířit. Což se nám ve spolupráci s dalšími kolegy ve správní radě opravdu povedlo. Získali jsme více sponzorů, a tak více peněz, které putovaly k těm, jež si sami pomoci nemohou. Pro porovnání: Za téměř tři desítky let své existence fond podpořil více než 1000 lidí v tíživé životní situaci a organizací působících v sociální oblasti, mezi které bylo rozděleno přes 25 milionů korun. Z toho ovšem jen za poslední 4 roky téměř 15 milionů.

Nadačních fondů funguje hodně, v čem je tento výjimečný?
Především v tom, že se na něj mohou obrátit i ti, kteří by jinak propadli obvyklým sítem sociální pomoci. Finanční pomoc využívají hlavně lidé se zdravotním postižením a jejich rodiny, senioři, rodiny s dětmi ohrožené chudobou, kterých se bojím, že bude přibývat, či děti z pěstounské nebo ústavní péče. Přesně v duchu motta fondu: Pomáháme těm, ke kterým se štěstí otočilo zády.

Jak vysokou částku jste rozdělili mezi potřebné za uplynulý rok?
V loňském roce fond rozdělil mezi 170 žadatelů více než 5 450 000 korun. Za každým nadačním příspěvkem, o němž vždy rozhoduje celá správní rada a vše je zcela transparentní, se skrývá životní příběh, většinou velmi bolavý a smutný, který jsme však alespoň takto částečně napomohli řešit. Jednu z hlavních skupin příjemců pomoci tvoří lidé se zdravotním postižením, například roztroušenou sklerózou. Dále staří lidé, kteří sami po celý život těžce pracovali, ale nyní například splácejí dluhy svých dětí nebo mají v péči z nejrůznějších rodinných důvodů své vnuky a z důchodu by to prostě neutáhli...

Pokud se nemýlím, Sociální nadační fond také aktivně pomáhá k rozvoji paliativní péče v Brně, je to tak?
Ano, už dva roky běží pod jeho hlavičkou sbírka na podporu domácí hospicové péče a zatím se podařilo vybrat 850 tisíc korun. Hospic doma neboli Centrum paliativní péče Brno, 200818 nadacni fond vystava foto sch022který zastřešuje příspěvková organizace Sdružení zdravotnických zařízení II Brno, považuji také v této oblasti za výrazný krok vpřed, který se nám podařil. Tyto služby v Brně chyběly nebo jsou dlouhodobě nedostatkové. Osobně si cením především zřízení mobilního hospice, který je pokud se nemýlím prvním městským zařízením svého druhu v republice. Je spojením dvou důležitých věcí: dává šanci pro nevyléčitelně nemocným dožít mezi blízkými, v domácím prostředí. A současně tým odborníků mobilního hospice pomůže nejen se zajištěním nutné zdravotní péče, ale nabízí i potřebnou psychickou a duchovní podporu pečujícím.

Pomoc prostřednictvím Sociálního nadačního fondu je jedna stránka mince. Co všechno udělalo a plánuje město Brno pro kvalitní sociální péči?
Zajistit všem, bez ohledu na věk, zdravotní nebo jiné omezení, podmínky k důstojnému životu, považuji za jeden ze zásadních úkolů vedení města, bez ohledu na to, kdo je nebo bude v jeho čele. Pokud se týká seniorů, napřeli jsme síly k tomu, abychom zvýšili podporu v domácím prostředí, tedy posílení pečovatelské služby a odlehčovací péče pro pečující, dále připravujeme navýšení kapacity domovů pro seniory, například v lokalitě Kociánka vznikne minimálně 250 nových míst. V přípravě je rovněž vybudování sociálně-zdravotního komplexu na Červeném kopci s kapacitou 150 lůžek. Ale intenzivně se rovněž snažíme podat pomocnou ruku také samoživitelkám stejně jako mladým dospělým, kteří se musí osamostatnit po odchodu z dětského domova. A protože lidské osudy jsou velmi pestré, město samo by asi ani nedokázalo pokrýt takto různorodou škálu. Proto si velmi vážím spolupráce s neziskovým sektorem, díky kterému mají Brňané škálu potřebných služeb.

O utrpení a smrti asi nikdo z nás mluvit moc nechce, zvláště pokud se to týká dětí. I v tomto ohledu si ale Brno připsalo na seznam mimořádný počin: počátkem prázdnin byl poklepán na Kociánce základní kámen Domova pro Julii, jednoho z prvních lůžkových hospiců pro děti v tuzemsku vůbec.
S myšlenkou inspirovanou zkušenostmi z Velké Británie se na Brno obrátila před čtyřmi roky Radka Vernerová, ředitelka neziskové organizace Dům pro Julii, svým jménem připomínající půlroční holčičku, která podlehla těžké nemoci už před více než deseti lety. A já jsem opravdu hrdá, že Brno se nakonec do tohoto ojedinělého projektu zapojilo naplno. Máme pod správou celou stavbu, samotné zařízení a služby pak bude provozovat už organizace Dům pro Julii. Podstatné je, že hospic budou moci využít nejen děti v posledním stádiu nemoci a jejich nejbližší, ale velká část prostor a služeb bude sloužit rodinám po celou dobu od chvíle, kdy jim lékaři sdělí nemilosrdnou diagnózu. Nejedná se tedy jen o poslední týdny nebo měsíce života, bude to pomoc i v trvání několika let.

Jak bude Dům pro Julii vypadat?
Třípodlažní budova s deseti pokoji, z toho osm poslouží pobytové odlehčovací péči, a potřebným zázemím pro zajištění všech služeb včetně speciálních terapií vzniká v areálu zahrady domova pro seniory v lokalitě Kociánka. Stavba bude stát téměř 160 milionů korun bez DPH a měla by být hotova do patnácti měsíců. Dotace z evropských zdrojů činí dvaadevadesát milionů korun a zbylá částka půjde z rozpočtu města Brna.

Máme za sebou léto sice bez roušek a bez zásadních omezení, v jeho druhé polovině ale přece jen vlna covidu zesílila. Naštěstí bez výraznějších škod. Je Brno připraveno, kdyby s podzimem nákaza udeřila zase silněji?
Jak se bude vyvíjet pandemická situace v následujících měsících, můžeme jen odhadovat. Už od prvních dnů, kdy teprve začínalo být jasné, s jakým protivníkem máme tu čest,200602 senior harley davidson foto sch001 Brno však nečekalo a mnohé naše kroky byly inspirací pro jiná města. Jako první jsme zřídili na výstavišti záložní nemocnici, kterou jsme posléze přeměnili na velkokapacitní očkovací centrum. Jako první jsme také začali s antigenním testováním v domovech seniorů, což jednoznačně pomohlo zabránit mnoha tragédiím. Jinými slovy: spoléhám na naše odborné spolupracovníky, zdravotníky, epidemiology, zkušené experty ze Společnosti Podané ruce a nepochybuji o tom, že kdyby covid zase udeřil s plnou silou, začneme se včas co nejúčinněji bránit.

Chtěla bych, aby bylo Brno městem, kde se dobře žije a bude se žít ještě lépe než nyní a pokud možno všem. Takové bylo vaše přání před čtyřmi lety, když jste usedla do primátorského křesla. Splnilo se?
Důležité je, jestli jsme dokázali naplnit očekávání voličů. Dělali jsme pro to všechno, a to navzdory tomu, že v tak složité situaci, jako jsme se ocitli před dvěma lety my, nebylo žádné jiné polistopadové vedení města. Co však považuji za prvořadé je, že se rozvoj města nezastavil, zvládli jsme v době covidu i nyní nastavit rozpočet tak, aby všechny strategické investice mohly pokračovat. Ať už se jedná o výstavbu velkého městského okruhu, budování chybějící kanalizace nebo dopravní stavby jako bude například prodloužení tramvajové trati do bohunického kampusu.

 

Skolíme Koliště! Na běžecký festival dorazí i Bolek Polívka

Atraktivní trať, pomoc lidem v krizových životních situacích, aktivity pro děti a koncerty pro celou rodinu. Tak bude vypadat běžecký festival Skolíme Koliště, který se uskuteční 10. září v okolí Janáčkova divadla – proti loňskému úvodnímu ročníku však s některými novinkami.

„Tou největší je změna hlavní trati,koliště která účastníky tentokrát zavede přímo na náměstí Svobody. Také bude uzavřená ulice Koliště, kterou druhou zářijovou sobotu ovládnou vůbec poprvé právě běžci," těší se šéf závodu Karel Zadák z pořádajícího 2Bwinner Teamu. Připraveny budou běžecké tratě pro různé věkové kategorie od šesti let až po dospělé a rovněž nezávodní rodinný běh.

Skolíme Koliště není jen charitativní běh, ale i zábava pro celou rodinu. Výtěžek z celé akce poputuje přímo Sociálnímu nadačnímu fondu na pomoc potřebným. Součástí programu jsou také koncerty kapel Bombarďák, Kašpárek v rohlíku a Shot-C. Pořadatelé dále plánují řadu doprovodných aktivit pro děti, na které čeká třeba lukostřelba, chůdy, slackline, opičí dráha, skákací hrad, balónková show či malování na obličej.

Registrace do závodů probíhá do 4. září na webu skolimekoliste.cz, další možností je pak pořídit startovné přímo na místě. Prezence a výdej čísel začne ve 12 hodin u Janáčkova divadla, první dětský závod začne v 13:45, rodinný nesoutěžní běh na podporu nadačního fondu odstartuje ve 14:20 a hlavní závod vyběhne v 16 hodin.

(jih)
Foto: M. Schmerková, MMB a archív