Výročí Mendelova narození připomene unikátní bankovka

mendelSamotné 200. výročí narození Gregora Johanna Mendela připadá sice až na červenec, ale Brno se památce proslulého badatele věnuje po celý letošní rok. Slavného přírodovědce bude připomínat také unikátní pamětní bankovka, kterou v omezeném nákladu vydává v těchto dnech Moravské zemské muzeum.

Za hranicemi bývají podobné pamětní eurobankovky už běžnější a stávají se vyhledávaným cílem sběratelů. „Myslím však, že může být i pěkným suvenýrem. Třeba pro ty, kteří zavítají do našeho interaktivního centra Mendelianum, v němž se mohou přitažlivým způsobem seznámit s prací, ale i životem J. G.. Mendela z různých pohledů," říká náměstkyně ředitele MZM Barbora Onderková.

Právě Moravské zemské muzeum ve svých totiž sbírkách uchovává poměrně rozsáhlý fond J. G. Mendela, včetně vzácných rukopisů. Mendelianum MZM v areálu Biskupského dvora na Zelném trhu navíc sídlí v autentických prostorách Hospodářské společnosti. Jedná se o společnost, ve které mendel2Mendel třicet let aktivně působil, setkával se se svými kolegy, a kde také čerpal inspiraci pro svůj světově proslulý objev. Expozice, ve které se každý může stát vědcem, představují osobnost a dílo J. G. Mendela a také souvislosti s dnešní genetikou, molekulární biologií a dalšími obory. Jedinečné jsou několikametrové modely DNA a genové exprese doplněné 3D animacemi, které umožňují návštěvníkům aktivní vstup do buňky. „A dál se pak mohou třeba vydat po nedávno otevřené naučné stezce, představující místa spojená s Mendelovou prací a životem," doplnila Barbora Onderková.

Unikátní pamětní bankovku s portrétem G. J. Mendela s nominální hodnotou nula euro vydává Moravské zemské muzeum celkem v limitovaném množství 5000 kusů.

Bankovky jsou ze stoprocentního bavlněného papíru, který se používá při výrobě skutečných eurobankovek. Obsahují rovněž některé ochranné prvky jako hologram či mikrotisk. Díky speciálnímu sériovému číslu je každý kus unikátem.

Pamětní bankovku si lze pořídit za 200 korun na pokladně Moravského zemského muzea v Dietrichsteinském paláci na Zelném trhu.

(sal)
Foto: Archív MZM