Jihomoravští plavci dovezli ze Sibiře 9 medailí

4706716Již počtvrté se 10 jihomoravských plavců účastnilo mezinárodních plaveckých závodů „Severnoje sijanije" (Polární záře) ve 4500km vzdáleném Chanty-Mansijsku. Díky spolupráci mezi Jihomoravským krajem a Chanty-Mansijským autonomním okruhem – Jugra, máme tu čest reprezentovat jižní Moravu na těchto mezinárodních plaveckých závodech.

11. ročníku těchto závodů, který se konal od 2. do 4. listopadu 2014, se účastnily plavecké kluby z celého Ruska: namátkou sportovci z Moskvy, Jekatěrinburgu, Magadanu, Jakutsku či třeba z Čeljabinsku. Celkem se účastnilo 500 mladých sportovců ve věkovém rozmezí od 10 do 15 let.
Největších úspěchů z našich plavců dosáhla Lucie Zubalíková z Hodonína, která byla 1. na 800 m volný způsob, 2. na 400 m polohový závod a 1. na 400 m volným způsobem. Velmi dobrých výsledků dosáhla i Hana Marciánová z Komety Brno, která se umístila na druhém místě na 100 m volný způsob a třetí na dvousetmetrové trati volným způsobem. Bronzové medaile pak ještě vylovili ze sibiřského bazénu Lukáš Hanák z Komety na 200 m a 400 m volným způsobem, Adéla Držmíšková ze Znojma na 200 m motýlkem a Michal Vašata z Krokodýlu Brno na 200 m znak. I ostatní, kteří se neumístili, dosáhli velmi dobrých výsledků a udělali si mnoho osobních rekordů.

Vzhledem k limitovaným možnostem leteckého spojení měla výprava možnost strávit v konečné destinaci 5 dní, které organizátoři vyplnili naší výpravě bohatým programem. Mimo sportovního zážitku z příjemného závodního bazénu s olympijskými parametry (délka 50 metrů, 10 závodních drah), jsme měli možnost se blíže seznámit s celým městem. Navštívili jsme nádherné Muzeum přírody a člověka, kde jsme měli možnost se seznámit s místními archeologickými nálezy, životem původních obyvatel, informacemi o těžbě ropy a plynu a krásnou expozicí zástupců sibiřské fauny. Mimo prohlídky města jsme dále zavítali do přístavu na řece Irtyš, která zde tvoří důležitou dopravní tepnu, pravoslavný chrám a skanzen s obřími bronzovými sochami mamutů, medvědů a koní, jejichž pozůstatky zde byly nalezeny. Asi největším zážitkem pro všechny byla výměna kontaktů a seznámení se našich sportovců s ruskými plavci. Na zpáteční cestě jsme ještě stihli v Moskvě Rudé náměstí a kousek Kremlu.

Nelze, než zopakovat, že tato úžasná akce by se nemohla uskutečnit bez podpory Jihomoravského kraje, jehož představitelé se zasloužili o její zprostředkování a samozřejmě velké ochotě místních organizátorů. Rád bych poděkoval všem, kteří se na zajištění naší účasti podíleli a zejména plavcům za příkladnou reprezentaci.

476643548