Pavel Šporcl zahraje s cikánskou cimbálovkou

8076317Cikánský temperament a Šporclovo umění. V sobotu 22. srpna ve 20 hodin večer čeká velké nádvoří hradu Špilberk výjimečný koncert. Houslový virtuos Pavel Šporcl předvede spolu s kapelou Gipsy Way Ensemble svůj aktuální projekt s názvem Gipsy Fire. 

Už prvotní projekt Gipsy Way se zmíněnou cikánskou cimbálovkou z roku 2008 si získal širokou oblibu publika. Přes 20 000 prodaných desek, více než dvě stovky koncertů u nás i v zahraničí, dvě velká turné či dvakrát vyprodaná Lucerna – to je jen část úspěchů Gipsy Way, nejúspěšnějšího a nejžádanějšího projektu Pavla Šporcla s cikánskou cimbálovou kapelou Gipsy Way Ensemble.

Loni na úspěch hudebníci navázali projektem novým – Gipsy Fire. Tentokrát je mnohem vášnivější a jak napovídá název, ohnivější. Začal jen dvěma koncerty v legendárním studiu Domovina, brzy vzniklo i album. A právě repertoár z této desky zazní na koncertě na Špilberku v sobotu večer.

Druhé vkročení do téže řeky? Ne tak docela. Řadou technicky extrémně náročných skladeb z cikánského repertoáru se prolínají chytlavé i melancholické filmové melodie z Velkého blondýna, Šumaře na střeše nebo téma, které Pavel Šporcl nahrál pro film Musíme si pomáhat. Zazní i nádherná Piazzollova modlitba Ave Maria, při níž se tají dech. Aktuální projekt víc sází na nevšední technickou vybavenost a osobitost primáše Pavla Šporcla. Ten se v programu představuje také jako autor hudby, složil i titulní skladbu Gipsy Fire.
Návštěvníci nemusejí nutně kvůli hudebnímu zážitku šlapat do kopce. Pro jejich pohodlí bude z Husovy ulice od hotelu International jezdit automobilová kyvadlová doprava. (red)

Foto: Archív MuMB