Záchranná stanice v Jinačovicích je už otevřena půl roku

zs jinacoviceUž více než sto zvířat přijala po půl roku své obnovené existence záchranná stanice brněnské zoo. Polovinu z nich se podařilo vyléčit a odchovat a vrátili jsme je zpět do přírody. „Zvířata se však často do stanic dostávají ve chvíli, kdy už je není možné zachránit," uvedla vedoucí stanice Jana Švaříčková

Pracovníci záchranné stanice přijali přes třicet druhů zvířat. Nejpočetněji byli zastoupeni netopýři rezaví, poštolky obecné, ježci západní i východní a zajíci obecní nebo pěvci. Několik z přijatých druhů zvířat bylo chráněných, nejčastěji to byli netopýři, ale také rorýsi, vlaštovky nebo veverky. „Převažovali zranění jedinci nad mláďaty, s různými typy poranění se zlomeninami nebo pohmožděními a po nárazech do překážek," popsala Švaříčková a upřesnila: „Mláďata jsme přijímali často už částečně vyspělá. Dostávala se k nám i vysílená zvířata a část zvířat bylo nutné pouze přemístit z nevhodného místa. V létě volalo několik nálezců denně, ale ne vždy bylo nutné zasahovat. Stačilo poradit a ověřit, že je vše v pořádku."

Na internetových stránkách a Facebooku, ale i při setkáních s veřejností zaměstnanci stanice radí, jak postupovat při nálezu zvířete. Pomoc potřebují především zvířata zraněná, nemocná, vysílená, ochočená, zvířata nalezená mimo úkryt v pro ně netypickou dobu a nesamostatná málo opeřená nebo osrstěná mláďata. S mláďaty zajíců a srnek, která klidně leží v trávě nebo pěvců, dravců a sov, poskakujících mimo hnízdo, je však vše v pořádku. Proto je vhodné při nálezu zvířete volat nonstop linku 702 137 837. (red)