MdB září ve Švýcarsku i Lucembursku

6960734Také letos navázalo v horkém červenci Městské divadlo Brno na své úspěchy z předchozích let a vrátilo se zpět na „místo činu" – do švýcarského Walenstadtu a lucemburského Wiltzu, aby i tentokrát uspokojilo vysoká očekávání zahraničních diváků. V malebném městečku Walenstadt ve východním Švýcarsku představil Stanislav Moša svoji práci poprvé vloni, když se svým realizačním týmem přivedl na otevřené jeviště na břehu jezera Walensee muzikál My Fair Lady v německém jazyce a švýcarském nářečí. 25 vyprodaných představení bavilo téměř 36.000 diváků a spokojenost jejich, hereckých kolegů i produkce přinesla Stanislavu Mošovi nabídku hned na další spolupráci, projekt vskutku jedinečný...

Tradice Divadla Walensee, tedy Walensee-Bühne, vznikla v roce 2005, kdy byl poprvé na břehu jezera vystavěn majestátní amfiteátr pro dvě tisícovky diváků. V roce 2006 se tradice open air divadla ustálila a bylo dohodnuto, že se na břehu jezera budou divadelní představení hrát jednou za dva roky. Letošní produkce tak porušuje tradici, a to z jednoduchého důvodu – Walensee-Bühne slaví krásné kulaté jubileum: 10 let své existence. A o „výrobu dárku" byl požádán právě Stanislav Moša, který pro toto vzdušné jeviště okleštěné horami režijně připravil emotivní muzikál Titanic – Das Musical autorského tria Peter Stone – Maury Yestone – Wolfgang Adenberg, vyprávějící jeden z nejznámějších tragických příběhů naší historie.

Už při příchodu do divadelního prostoru ohromí diváka neuvěřitelná velikost a propracovanost scény, která však své taje a zákoutí odhaluje postupně i během představení. 10 m vysoká a 26 m dlouhá imitace Titanicu je dílem německého scénografa Christopha Weyerse, jehož práci znají diváci MdB již více než dobře (Benátský kupec, Les Misérables (Bídníci), Flashdance, DUCH ad.). Do kostýmů, odpovídajících době i společenským třídám od těch nejnuznějších až po miliardáře, oděla herce Andrea Kučerová a choreografii jim předepsala Aneta Majerová, hudebního nastudování a dirigování se ujali Dan Kalousek a Jakub Žídek. Stejně jako vloni je herecký soubor multinárodnostní, ve scéně z podpalubí třetí třídy, která sní o lepším životě v USA, dokonce zazní i čeština, a to z úst herce Karla Škarky, který jako jediný zastupuje na jevišti Českou republiku. První premiérová plavba proběhla ve středu 22. července a diváci s povděkem poprvé vyzkoušeli zcela nové zastřešení hlediště. (V předchozích letech bylo jeviště i hlediště vydáno všanc rozmarnému horskému počasí.) Nicméně herci musejí i nadále odolávat studenému dešti a silnému větru, což – jak dokázali hned při premiéře – zvládají bez mrknutí oka, a to i když někteří z nich zpívají až ve výšce mohutných komínů nepotopitelné lodi. Ovšem nejen pro jejich perfektní nasazení zahrnuli diváci je i brněnský realizační tým dlouhotrvajícím aplausem vestoje.
Neúprosnou cestu nejluxusnější lodi své doby až k její zkáze mohou diváci sledovat až do 29. srpna 2015 budou diváci sledovat během 20 reprízách. Pokud se však během letošního léta nechystáte do Švýcarska, stačí jen vyčkat. Slavný TITANIC totiž dopluje na brněnskou Hudební scénu MdB již ve druhé polovině příští sezóny! Tento titul je spolu s dalšími novinkami MdB samozřejmě zahrnut i v našem Sezónním předplatném, jehož prodej bude ukončen již za několik týdnů.

Pouze dva dny po prvním švýcarském uvedení Titanicu čekala Městské divadlo Brno další, neméně významná premiéra v jiném evropském státě, na kterou se herci pilně připravovali již několik měsíců studiem textů muzikálu Kočky v anglickém originále. Novou koncepcí Stanislava Moši tohoto věhlasného díla Andrew Lloyd Webbera vyvrcholil již 63. ročník hudebního festivalu v městečku Wiltz na severu Lucemburska. V letošním programu se tak brněnské Kočky zařadili vedle umělců jako španělský operní pěvec José Carreras či francouzská zpěvačka ZAZ.

Po tři večery – 24. až 26. 7. 2015 – se nechali diváci unášet malebnými tóny Webberovy hudby, linoucí se z nástrojů orchestru MdB pod taktovkou rakouského dirigenta Caspara Richtera, po tři večery zněl zámkem nadšený potlesk. Pod dohledem Petra Gazdíka a Stanislava Moši dojímala v roli Grizabelly Alena Antalová, tanečními kreacemi ohromovaly Andrea Březinová (nyní Zelová – v průběhu července se Andrea stihla i provdat), Barbora Remišová či Kristian Pekar, pobavil Robert Jícha i Hana Kováříková, zasloužený potlesk sklidili také Dušan Vitázek, Ondřej Studénka, Aleš Slanina a další.

(red)

Foto: Archív MdB