Moravská galerie v Brně získala darem vzácný servis

001Cenným přírůstkem se může díky štědrým dárcům pyšnit Moravská galerie v Brně. Do svých sbírek získala snídaňový servis Merkur od Josefa Hoffmanna.

Na konci loňského roku Moravská galerie v Brně otevřela novinku ve své stálé expozici užitého umění Prostřený stůl. Josef Hoffmann a Wiener Werkstätte. Touto výstavou Moravská galerie upozorňuje na dílo architekta a designéra Josefa Hoffmanna a připomíná jeho vztah k Brnu, který si začal budovat během čtyřletého studia v Brně a utužoval jej návštěvami a výstavními aktivitami.

„Ještě před několika lety byly sbírky Moravské galerie v Brně na předměty navržené Josefem Hoffmannem a jeho kolegy z Wiener Werkstätte nesmírně chudé — celkový počet se dal spočítat na prstech jedné ruky. Díky dlouhodobé systematické práci, vztahující se k dílu Josefa Hoffmanna a jeho rodnému domu v Brtnici, se podařilo oslovit několik majitelů, kteří předměty nejprve zapůjčili do stálé expozice v Brtnici "Josef Hoffmann. Inspirace" a posléze i prodali do sbírek Moravské galerie v Brně. Tyto objevy byly tak jedinečné, že jsme mysleli, že další předměty už není možné získat.," uvedla Martina Lehmannová, autorka výstavy Prostřený stůl

Letos však byla veškerá očekávání znovu  DSC3062překonána. Moravské galerii v Brně se ozvala paní Ivana Wilson. Rodačka z Třebíče, která emigrovala po roce 1968 z Československa do Velké Británie. Jedinou památku, kterou si sebou vzala do nového domova v Londýně, byl porcelánový servis po strýci Janu Vaňkovi, jenž byl jedním z nejvýznamnějších nábytkářů první poloviny 20. století. Jeho firma Spojené UP závody v roce 1924 v časopise Bytová kultura ohlašovala spolupráci s Josefem Hoffmannem. „Dodnes bohužel nevíme co, a zda vůbec, Hoffmann pro Spojené UP závody navrhl. Vaněk totiž kvůli finančním problémům musel firmu opustit a řadu plánů se tak nepodařilo naplnit," upřesnila Lehmannová.

Jisté ale je, že Hoffmann Vaňkovi předal porcelánový snídaňový servis Merkur, který Hoffmann navrhl v letech 1910-1911. Těla konviček, hrníčků i okraje talířků byly lehce kanelované. Jednotlivé plochy Hoffmann nejprve odlišil barvou — zlatou a černou. Posléze navrhl varianty s různým dekorem. Porcelán vyráběla dnes již neexistující firma Pfeiffer & Löwenstein ve Schlackenwerthu, česky Ostrova u Karlových Varů. Firma byla založena v roce 1873. Po roce 1900 proslula spoluprací s vídeňskými modernisty. Roku 1945 byla firma znárodněná a roku 1949 zrušená. Firma ale porcelán nerealizovala celý. Čisté bílé výrobky byly předávány do Vídně firmě Josefa Böcka. Teprve tam byly jednotlivé kusy dekorovány.

Snídaňový servis, který nyní Moravská galerie v Brně získala a který mohou návštěvníci vidět ve stálé expozici, je zdobený dekorem se zvonky provedený technikou černých obtisků a stříkáním.

Text: mg, foto: Archív Moravské galerie v Brně