MdB chystá Leara s Bolkem Polívkou i monumentální Titanic

fototino 2V sezóně 2015/2016 představí Městské divadlo Brno svým divákům osm nových titulů – čtyři na Činoherní scéně a čtyři na scéně Hudební. Snižujeme tím počet premiér v sezóně, a to z provozních důvodů. Vycházíme tak vstříc požadavkům našich diváků, kteří stále projevují zájem i o naše starší tituly, jež rádi opakovaně navštěvují. Naše divadlo vytváří každoročně nádherná představení, ke kterým se ovšem vracíme po dlouhých časových odmlkách, protože náročnost uvádění novinek v rámci našeho předplatitelského cyklu nám nedává mnoho prostoru pro uvádění inscenací starších. Snížení počtu premiér jde samozřejmě ruku v ruce i se snížením ceny Sezónního předplatného, jehož prodej zahájíme již 11. května 2015 (plná cena: 3.200,- Kč; cena pro studenty, důchodce a držitele průkazů ZTP a ZTPP: 2.400,-Kč). Devátou premiéru, která do předplatného zahrnuta není, pak uvedeme jako open air představení na Biskupském dvoře MZM.

Sezónu 2015/2016 zahájíme akční komediální detektivkou Splašené nůžky autora Paula Pörtnera, ve které sami diváci určují průběh i samotný závěr inscenace. Realizace tohoto titulu přinesla vždy každému divadlu nadšené ohlasy, a protože víme, že náš divák je hravý, věříme, že tuto novinku v režii Mikoláše Tyce přijme s nadšením.

Na Hudební scéně rozšíří režisér Petr Gazdík náš repertoár o další dílo muzikálového krále Andrew Lloyd Webbera, z jehož dílny jsme již uvedli např. Jesus Christ Superstar, Evitu nebo Kočky. Tentokrát jsme zvolili mysteriózní muzikál Pískání po větru, příběh muže, který je dětmi z malé vesnice považován za Ježíše Krista, současně je však hledán policí jako uprchlý vrah. Prolínání magického světa dětí s realitou dospělých dodává tomuto muzikálu na naléhavosti, své publikum uchvacuje silou metaforického příběhu a úžasnou hudbou.
Po bravurním uvedení komedie Williama Shakespeara Benátský kupec před dvěma lety přinášíme další titul tohoto mistra slova. Jeho tragédie Král Lear je považována za vrcholné dílo a přináší hlavně obrovskou hereckou příležitost, kterou v našem divadle využije na Činoherní scéně Boleslav Polívka, pod režijní taktovkou Stanislava Moši.

Jako tradiční zábavné silvestrovské představení jsme tentokrát zvolili crazy komedii Červené komety v režijním provedení Stanislava Slováka. Autoři Andreas Sauter a Bernhard Studlar nám předkládají příběh, odehrávající se na pozadí předvánočního a vánočního šílenství, které je ještě znásobeno únosem rodinného mazlíčka, obtloustlého kocoura Leopolda! Jedná se o jednu z nejlepších komedií současnosti, kterou uvedeme na Činoherní scéně v české premiéře.

Nový rok 2016 přivítáme na Hudební scéně muzikálem Prodaný smích. Jeho světová premiéra se odehrála v německém Darmstadtu pod názvem Timm Thaler teprve vloni a její reprízy jsou na dlouhou dobu beznadějně vyprodány. Mladý chlapec Timm prodá ďáblovi svůj zvonivý smích za bohatství a úspěch, aby zjistil, že jediné, co mu chybí ke štěstí, je právě jeho smích. Muzikál s magickou hudbou připraví pro českou premiéru stejný realizační tým jako v Německu, tedy režisér Stanislav Moša, dirigent Dan Kalousek a choreografka Aneta Majerová.

Další inscenací, kterou s herci nazkouší pro Činoherní scénu režisér Petr Gazdík, bude hořké drama Malý rodinný podnik Alana Ayckbourna, které v Británii získalo cenu Evening Standard Award za nejlepší hru roku. Jeden z nejvýznamnějších autorů současnosti v ní dokonale kombinuje humor se satirickým pozorováním světa, nabízí nám zarážející sondu rodinných vztahů a komickou linii příběhu završuje v překvapivém mrazivém závěru.
Poprvé v České republice vpluje na jeviště Hudební scény v režii Stanislava Moši muzikál Petera Stonea a Mauryho Yestona TITANIC, inspirovaný osudem nejslavnější námořní katastrofy všech dob. Muzikálový titul získal hned po své premiéře na Broadwayi pět Cen Tony včetně té za nejlepší muzikál!

Poslední premiérou sezóny v kamenném divadle a zároveň posledním titulem pro Sezónní předplatné se stane nesmrtelný příběh o narození, životě i smrti Ježíše Krista, který bude v režii Stanislava Slováka vyprávět na Činoherní scéně strhujícím způsobem maďarská rocková opera Evangelium podle Marie autorů László Tolcsvaye, Péter Müllera a Péter Müller Sziámiho. V centru veškerého dění zde tentokrát stojí Marie, Ježíšova matka.
Stejně jako v letech předchozích pak zakončíme nabitou sezónu uváděním inscenací pod otevřeným nebem na Biskupském dvoře Moravského zemského muzea u Zelného rynku. Pro příští letní večery jsme se rozhodli „oprášit" v MdB již dříve uváděné pohádkové drama Radúz a Mahulena, tentokrát v režii Igora Ondříčka.

Věříme, že vybrané tituly osloví naše diváky stejně jako nás a že se stanou výjimečným kulturním zážitkem!

(inf)