Učit se operovat plazy přijedou do Brna z Británie, Dánska i Malty

foto veterinaZáklady manipulace s exoty, odebírání krevních vzorků a jejich analýzu, posuzování rentgenových snímků a výsledků parazitologických vyšetření, ale také anesteziologické a chirurgické techniky či techniky diagnostické endoskopie. To vše se od počátku tohoto týdne učí studenti z různých zemí na Veterinární a farmaceutické univerzitě Brno, která se koná letos již pojedenácté. Pětidenní kurz organizuje Klinika chorob ptáků, plazů a drobných savců VFU Brno ve spolupráci s Klinikou chorob drůbeže, ptactva, plazů a ryb ve Vídni.

O kurz je tradičně velký zájem mezi zahraničními studenty, pro které letní škola představuje jedinečnou příležitost jak získat zkušenosti ve veterinární péči o exotické ptáky, plazy a drobné savce. „Řada škol – na rozdíl od nás – nedisponuje výukou těchto exotů," srovnává situaci s ostatními zeměmi profesor Zdeněk Knotek, přednosta Kliniky chorob ptáků, plazů a drobných savců. „Absolventi kurzu často u exotické medicíny zůstávají," dodal Knotek.

Podobné kurzy sice pořádají i jiné evropské univerzity, ale zaměřují se na jiná zvířata. Na VFU se naučí jak zašít tržnou ránu u leguána i jak spravit želvě prolomený krunýř. „Dnes je oblíbený wildlife, takže exotické kurzy se soustředí třeba na kočkovité šelmy a medvědy. Co se týče malých zvířat, tzn. papoušek, činčila, želva, leguán, atd., těmi se mimo naši letní školy zabývá pouze na úrovni mezinárodních konferencí, které jsou ale už opravdu specializované," vysvětluje situaci profesor Knotek. „Řada lidí, co letní školu navštěvuje, drží želvu nebo hada poprvé v ruce. Naši studenti na to mají mnohem více času. Není jednoduché připravit letní školu, když vyučujeme lidi z různých koutů světa. Z každé školy jezdí jinak připravení, tomu je přizpůsoben program školy. Nejdřív je naučíme, jak se s konkrétním zvířetem manipuluje, jak se odebírá krev, jak se aplikují léky. V dalších dnech probíhá cvičení v laboratoři, diagnostika a zobrazovací metody. Po tom všem si vyzkouší chirurgická cvičení a nakonec endoskopii," dodává.

Letošní letní školy se zúčastní 26 studentů z Velké Británie, Nizozemska, Dánska, Rakouska, Polska či Malty.

Projekt Letní školy exotické medicíny a chirurgie běží už 11 let. Za tuto dobu jím prošlo přes 300 většinou zahraničních studentů z celkem 26 zemí. Absolventi kurzu si domů odnesou certifikát o účasti na Letní škole exotické medicíny a chirurgie.

Text: red, foto: archív VFU