Městské divadlo Brno udělilo Křídla 2013/2014

Ocenění foto Tino KratochvilV pondělní podvečer 22. prosince 2014 proběhlo na Činoherní scéně Městského divadla Brno již 18. vyhlášení výsledků divácké ankety Křídla, tentokráte za sezónu 2013/2014. Večer plný nadsázky a divadelního humoru je vždy dlouho očekávanou událostí, vždyť diváci zasílají své hlasy v průběhu celého roku, po zahájení předprodeje byly vstupenky okamžitě vyprodané. Také naplněný sál, kdy se diváci usadili dokonce i na schodech, přispěl velkou měrou k příjemné atmosféře večera, který letos režijně připravili Patrik Bořecký a Alan Novotný. Předávání cen se neslo v duchu science-fiction, prolínala se přítomnost, v níž se moderátorského slova ujal Jaroslav Matějka, s budoucností v roce 2114, kterou nás provázel Alan Novotný se svými ko(s)mickými pomocníky Michalem Matějem a Michalem Nevěčným. Ti na jeviště zvali své herecké kolegy (Jiří Mach, Svetlana Janotová, Andrea Březinová, Lenka Bartolšicová, Vojtěch Blahuta, Jakub Zedníček, Karel Mišurec, Viktória Matušovová, Jan Brožek a další), kteří v milé nadsázce připomněli inscenace předešlé sezóny a ukázali, co všechno umí, doprovázeni orchestrem MdB pod vedením Karla Cóna.

Mezi nominovanými herci samozřejmě nechyběly stálice jako Dušan Vitázek či Hana Holišová, v nominacích se však objevili také „nováčci". V kategorii Nejoblíbenější herečka tak zvítězila Andrea Březinová, která se do užší nominace dostala poprvé. Naopak výsledek kategorie Nejoblíbenější herec nebyl žádným překvapením – již potřetí v řadě (celkově počtvrté) si sošku a uznání diváků odnesl Aleš Slanina. Nejoblíbenější inscenací zvolili hlasující muzikál Flashdance, za jehož režii si cenu odnesl Stanislav Moša. A první příčku kategorie Nejvýraznější tvůrčí počin obsadila choreografie Igora Barberiće a Anety Majerové právě k muzikálu Flashdance. K předání cen byli pozváni zasloužilí herečtí kolegové, kteří působili a někteří stále externě působí na jevišti MdB, a sice Libuše Billová, Pavel Kunert a Mojmír Heger. Další nominované a jejich umístění najdete níže v přehledném výpise.

Stejně jako v předchozích letech byly uděleny také „interní" ceny, o jejichž držitelích nerozhodují diváci, ale vedení divadla. Cenou kolegia revue Dokořán byl tentokrát poctěn grafik a scénograf Petr Hloušek, Cenou osobnosti sezóny byl vyznamenán brněnský podnikatel PhDr. Juraj Groch a konečně Cenu bezpečného zázemí převzal herec MdB Zdeněk Junák. Putovního vlka za Štěk roku si tentokrát „odvezl" Jakub Zedníček za svou roli Žalářníka v inscenaci Benátský kupec.

Část večera byla již tradičně věnována také křtu Ročenky MdB 2013/2014, která je v pořadí již devatenáctou a jejíhož kmotrovství se tentokrát ujal výše zmíněný Juraj Groch, generální ředitel společnosti Snip & Co Jiří Morávek a rektor brněnské JAMU Ivo Medek.
Celkem bylo v anketě sesbíráno 11 100 hlasů.

(inf)

Výsledky Křídel 2013/14:

Neoblíbenější herečka:
1. Andrea Březinová
2. Svetlana Janotová
3. Hana Holišová
4. Markéta Sedláčková
5. Jana Musilová

Nejoblíbenější herec:
1. Aleš Slanina
2. Vojtěch Blahuta
3. Dušan Vitázek
4. Lukáš Janota
5. Petr Štěpán

Nejoblíbenější inscenace:
1. Flashdance
2. Podivný případ se psem
3. Noc na Karlštejně
4. Benátský kupec
5. Don Juan

Nejvýraznější tvůrčí počin:
1. Igor Barberić – choreografie k muzikálu Flashdance
2. Karel Čapek – scéna k inscenaci Podivný případ se psem
3. Andrea Kučerová – kostýmy k inscenaci Noc na Karlštejně