Kolektory: ulice pod městem

sk hmjbOjedinělou možnost projít se pod brněnskou dlažbou a prozkoumat místa, kam se běžně nelze dostat. Prohlídka brněnských kolektorů patří k mimořádným brněnským atrakcím – podobně zpřístupněné jsou tyto „nervy města", kudy proudí nejen elektřina, ale také třeba důležité informace, totiž už jen v Praze. Projekt Brněnské technické podzemí – exkurze v kolektoru, který připravily Technické sítě Brno, vstupuje do třetí turistické sezóny. „Technické památky a zajímavosti se stávají v poslední době vyhledávanými turistickými cíli, proto jsme chtěli vyjít vstříc zájmu veřejnosti o industriální témata," uvedl generální ředitel Technických sítí Brno Jaromír Machálek.

První, kratší okruh, byl otevřen v roce 2012, zhruba před rokem pak nabídla společnost TSB návštěvníkům další, větší, zhruba jedenáctisetmetrový okruh. Zatímco první úsek – malý okruh prohlídkové trasy je prezentací moderní technické stavby, jejího provozu, údržby a jejího využití pro fungování moderního města, příprava prodloužené části trasy vycházela z odlišného pojetí.

Trasa velkého okruhu, jehož délka činí cca 1100 metrů, zavede účastníky na chvíli také do historického podzemí Brna. Trasa vede pod ulicemi Josefská, Masarykova, Orlí, Radnická, Jánská, Minoritská, stejně jako u prvního okruhu je vstup do podzemí i výstup v ulici Josefská (za obchodním domem LETMO). Některé chodby se navíc změnily v muzejní prostory a zájemci si mohou prohlédnout například nálezy ze studny na Špilberku nebo různé pracovní předměty využívané v podzemních stavbách. Křižovatky chodeb jsou osazeny speciálními tabulemi, na nichž lze sledovat, jak se v historii měnil název ulice, pod níž jsou kolektory umístěny. Před samotnou prohlídkou návštěvníci zhlédnou na širokoúhlé LCD obrazovce krátký film věnovaný budování a technickým podrobnostem těchto zajímavých podzemních staveb „Vloni jsme nabídli možnost exkurzí i středním školám a protože zájem byl veliký, hodláme oslovit i další," upřesnil vedoucí odboru kolektory TSB, a.s., Tomáš Pivec.

Vstupenky:

Zakoupení vstupenek je možné pouze v pokladně Labyrintu pod Zelným trhem na základě podepsání souhlasu s návštěvním a provozním řádem v kolektoru. Otevřeno je vždy každé úterý a každou první sobotu v měsíci, desetičlenným skupinkám návštěvníků se věnují školení průvodci TIC Brno.

Vstupné:
• 100,- Kč/ osoba – krátký okruh
• 120,- Kč/ osoba – dlouhý okruh

Otevírací doba:

Každé úterý: 15:00 první trasa 16:15 druhá trasa
Každá první sobota v měsíci: 10:00 první trasa 11:15 druhá trasa

(sal)
Foto: Archív TSB