Karel Mišurec oslaví životní jubileum

8294039V sobotu 6. prosince se dožívá krásných 65 let dlouholetý herec Městského divadla Brno Karel Mišurec. Karel Mišurec se narodil 6. prosince 1949 v Šumperku, své dětství a mládí prožil v Kroměříži, kde vystudoval gymnázium. Protože v rodině se vždy točilo vše kolem divadla, jeho náklonnost k múze Thálii byla pochopitelná. U divadla začínal od píky – jako technik tehdejšího Divadla bratří Mrštíků. Po studiích na JAMU ho přijalo jako mladičkého eléva Satirické divadlo Večerní Brno, kde ztvárnil mnoho nezapomenutelných rolí. Do povědomí brněnské veřejnosti vstoupil v tragikomedii běloruského autora Makajonka Konec malého apoštola. Karel Mišurec se stal velmi brzy hereckou oporou mnoha svých zkušenějších kolegů. Byl obsazován do původních novinek českých a slovenských autorů, ale nechyběly ani klasické komedie z repertoáru Osvobozeného divadla. Zde dostal mnoho příležitostí rozvinout svůj přirozený komediální talent do hloubky.

Po několika sezónách v roce 1983 přechází do souboru tehdejšího Divadla bratří Mrštíků. Příklon tohoto divadla k muzikálové tvorbě mu, jako dlouholetému hráči na bicí, vyhovoval, a tak velmi často spolupracoval s Richardem Mihulou, například v americkém muzikálu Cokoli chcete. Tyto zkušenosti pak zúročil ve spolupráci se Stanislavem Mošou v jeho inscenacích Snů svatojanských nocí, v Bastardovi, Babylonu, West Side Story a dalších. Rolí, na kterou nejraději vzpomíná, je Čochtan v Divotvorném hrnci v režii Rudolfa Tesáčka. Karel Mišurec ztvárnil mnoho dalších rolí. Vzpomeňme například na Milana, mladíka, na kterého byly stížnosti v Sovjákově hořké komedii Nevděčník, Janečka v Daňkově Životopise mého strýce, Jeana v Krvavé Henriettě, ševce ve zdramatizovaném románu Zákon věčnosti, Hippodroma v Oslu a stínu, Egona v Nývlotově dramatizaci Hrabalova Něžného barbara či Dobčinského v Revizorovi. Své hudební nadání pak mnohanásobně zúročil v hudebních a muzikálových inscenacích Městského divadla Brno.

V současné době můžeme Karla Mišurce vidět v nezapomenutelné roli žárlivého sluhy Štěpána v nejdéle hrané inscenaci MdB Brouk v hlavě, jako inspektora Hanse Kempa v muzikálu Mladý Frankenstein či Ředitele v komedii Hany Burešové Škola základ života. Režisér Petr Gazdík využil jeho komediálního talentu v roli Strážníka v Jezinkách a bezinkách a ve výčtu nemůže chybět ani jeho Zoltán Karpathy v trvalce repertoáru MdB – v My Fair Lady (ze Zelňáku).