JazzFest Brno ve Vaňkovce

Schránka02V současnosti jedna z nejvýznamnějších jazzových přehlídek v rámci středoevropského regionu. Festival si za dobu své existence našel pevné místo na kulturní mapě republiky i střední Evropy, stal jedním z prioritních projektů Ministerstva kultury ČR, Jihomoravského kraje a agentury Czech Tourism.

Díky festivalu se jarnímu Brnu každoročně představují jak světové jazzové hvězdy, tak vynikající domácí interpreti. Akce dává příležitost také nadějným kapelám z domova i zahraničí, pro aspirující hudebníky pořádá workshopy, jamsessions a klubové akce. Značka JAZZFESTBRNO je synonymem vysoké dramaturgické kvality. Řada interpretů světového jména, jako např. Take 6, Dianne Schuur, Nnenna Freelon, Janis Siegel, Jacky Terrasson, Kurt Rosenwinkel, Arthur Blythe, Rudresh Mahanthappa, Rez Abbasi a další, vystoupila v České republice vůbec poprvé právě v rámci festivalu JAZZFESTBRNO.

Dramaturgie třináctého ročníku je opět mimořádně bohatá a upevňuje výjimečné postavení mezinárodního festivalu JAZZFESTBRNO mezi tuzemskými jazzovými přehlídkami. Součástí programu budou koncerty jazzových hvězd světového jména, klubová koncertní vystoupení více i méně známých hudebníků, tradiční jam sessions a workshopy. Brno navštíví řada umělců nejen z Evropy a Asie, ale především ze zámoří.

JAZZFESTBRNO si zachovává tradiční a osvědčený formát dvojkoncertů ve vybrané dny, doplněných o noční jamsession. Už po třinácté nabízí exkurzi do světa jazzu z obou břehů Atlantiku a nebojí se vydat ani za hranice těchto tradičních teritorií: Letos třeba do Libanonu, odkud pochází trumpetista Ibrahim Maalouf – osobnost, jež z duše nenávidí škatulkování a žánrové konvence, ale zároveň své kulturní kořeny nikterak neskrývá. Nebo do Venezuely, kde je doma ohnivý klavírista Benito Gonzalez. Festival dává pravidelně prostor také umělcům z Izraele (letos konkrétně kytaristovi Assafu Kehatimu) a dalších asijských zemí. Zve rovněž jazzmany ze sousedních států i zbytku Evropy, severský chlad a intelekt vyvažuje jižanskou impulzivností. Avantgardu letos zastupují třeba Fly Agaric s nevídaným basovým virtuosem a zvukovým hledačem Jiřím Slavíkem; dřevní mainstream pak s razítkem nejvyšší kvality přiváží trio Larry Goldings, Peter Bernstein, Bill Stewart. Vyrovnaný zůstává i poměr domácích a zahraničních účastníků – některé české kapely se dnes totiž už bez uzardění mohou s těmi zahraničními měřit. Důkazem jsou úspěšně fungující mezinárodní projekty Rostislava Fraše, Radovana Tarišky či Víta Křišťana.

Nesmíme opomenout ani hlavní hvězdy třináctého ročníku JAZZFESTBRNO, ačkoliv si Gregory Porter před pár týdny udělal ziskem Grammy reklamu vlastně sám. Stejnou pozornost si zaslouží i klavírní fenomén Brad Mehldau a všichni ostatní interpreti letošního ročníku. Jeho program tak znovu potvrzuje, že jazz je dnes hudbou tisíce tváří a o svou budoucí existenci se opravdu obávat nemusí.

Kompletní program je zveřejněn na www.jazzfestbrno.cz.  (red)