Teplárny Brno: I my chceme čisté ovzduší

katalog sluzebNeustálé snižování emisí, sázka na ekologická paliva. Topná sezona začala, ale v Brně se kvůli tomu nikdo nedusí ze špatného vzduchu. Brněnské teplárny totiž topí s ohledem na životní prostředí.

Když ve 30. letech minulého století mizel po vzniku tepláren jeden z komínů lokálních kotelen za druhým, bylo jasné, jaký posun směrem k čistějšímu ovzduší v Brně nastal. Dnes si jen málokdo uvědomí, že Teplárny Brno stále výraznou měrou přispívají ke kvalitě životního prostředí a že centrální zásobování teplem je z ekologického hlediska velmi důležitým parametrem.

Dalším významným krokem správným směrem o něco později pak byla změna volby paliva: z uhlí přešlo Brno na zemní plyn, který je nejen energeticky, ale i ekologicky nejvýhodnější. Primárním palivem zůstal dodnes, od roku 2011 se nespalují těžké topné oleje a doplňujícím palivem je pouze rovněž ekologická dřevní štěpka, stoprocentně obnovitelný zdroj energie, jejíž množství by se s rozvojem tepláren mělo zvyšovat. „Jsme městskou společností s lokální působností, sídlíme v Brně a drtivá většina ze zaměstnanců tepláren v Brně také žije. Nemůže nám být proto jedno, jaký vzduch dýcháme, a snažíme se i nadále topit co nejekologičtěji," říká generální ředitel Tepláren Brno Petr Fajmon. (Viz tab. 1 – TB využívají paliva s nejnižšími emisemi.)

Za poslední dvě desetiletí se Teplárnám Brno podařilo výrazně snížit emise oxidu siřičitého a oxidů dusíku i prakticky eliminovat ze svých zdrojů emise tuhých znečišťujících látek (TZL). Navíc u větších zdrojů, jakými jsou i zdroje Teplárny Brno, existují v českých a evropských právních normách „páky" pro jejich kontrolu a regulaci. Na všech velkých spalovacích zdrojích jsou instalovány měřící přístroje pro kontinuální měření emisí látek do ovzduší, nebo jsou emise pravidelně kontrolovány na základě legislativně stanovených jednorázových měření. U malých zdrojů tomu však tak není, vypouštění škodlivin z malých kotlů není totiž měřeno vůbec.

Každý odběratel tepelné energie připojený k systému centrálního zásobování teplem, provozované Teplárnami Brno přispívá navíc k podpoře kvality a čistoty životního prostředí. Přestože nyní celorepublikově narůstá počet těch, kteří zvažují možnost odpojení a vybudování samostatných kotelen, lze jen doufat, že s ohledem na šetrnost vůči životnímu prostředí, ekonomickou rentabilitu i pružnost vyhovět individuálním požadavkům zůstane v Brně systém centrálního zásobování teplem i do budoucnosti zachován. „Kdyby v Brně neexistovaly teplárny a lidé doma topili plynem, podle výpočtů by se množství prachu v ovzduší zvedlo zhruba třikrát. Kdyby topili uhlím, dýchalo by se ještě podstatně hůř , komfort „čistého" vzduchu v zimním období bychom neznali a Brňané by bojovali podstatně častěji a více s respiračními a dalšími nemocemi," doplnil Fajmon.