Skautům se daří ve městech i na venkově
- 17. březen 2025
Na jižní Moravě za poslední rok opět vzrostl počet skautek a skautů. Ke skautským hodnotám se v Jihomoravském kraji aktuálně hlásí 12 491 lidí, což je o 378 více než loni. Tento nárůst kopíruje celorepublikový trend – skautská členská základna v Česku se od minulého roku rozrostla ze 76 711 členů na 78 137. V mnoha obcích zůstává zájem o skauting stabilně vysoký – řada oddílů hlásí plné kapacity a nové zájemce zapisuje na čekací listiny. Růst členské základny se odráží i v potřebě lepšího zázemí, což vede ke stavbě nových kluboven a rekonstrukcím stávajících objektů.
V procesu stavebního řízení na novou klubovnu jsou například skauti v Brně-Medlánkách. Finance na ní získali díky brněnskému projektu Participativního rozpočtu. Skauti z Hodonína pak na začátku roku obdrželi darem od Jihomoravského kraje nevyužívaný objekt hájenky v Bzenci, který plánují kompletně opravit a přeměnit ji na svou novou základnu. O větší stavební úpravy svého zázemí usilují i skauti z Lysic na Blanensku – jejich tři oddíly o necelých osmdesáti členech získaly od obce v minulém roce bývalý byt správce a klubovnu hokejistů u místního zimního stadionu. Objekt však potřebuje zásadní rekonstrukci, na kterou se zatím nepodařilo získat finance. „Máme hotovou architektonickou studii, rádi bychom ale postoupili dál a získali prostředky na projektovou dokumentaci," říká vedoucí jednoho z tamních oddílů Václav Klíč.
Skauting na jižní Moravě nicméně není jen doménou velkých měst a obcí, ale stabilně se mu daří i na venkově. Příkladem jsou skauti z Hostěnic na Brněnsku. V obci s 847 obyvateli začali působit v roce 2010 a za 15 let své existence se jejich členská základna rozrostla na 67 lidí. Dosud se scházeli v obecních prostorách pod místním Občanským centrem, to by se však mohlo brzy změnit. Díky dohodě se samosprávou si pronajali pozemek na kraji obce, na který by do konce letošní roku rádi získali povolení ke stavbě nové klubovny. V současné době se také poohlíží po možných zdrojích financování celého projektu.
Z výše uvedeného je patrné, že skautským oddílům se obecně daří nejvíce tam, kde mají podporu samosprávy. Právě ta jim může výrazně pomoci se zajištěním kvalitního zázemí – kluboven pro pravidelnou činnost i základen pro víkendové a vzdělávací akce. Za rozvojem skautingu nicméně nestojí jen instituce, ale především lidé, díky kterým mohou oddíly a střediska existovat. Skautské hnutí v Česku totiž stojí primárně na dobrovolnících, kteří dětem věnují svůj volný čas a svou práci vykonávají zcela dobrovolně, bez jakéhokoliv honoráře. Stejně nezištně však pomáhají i další lidé v zázemí organizace – starají se o administrativu, finance nebo údržbu kluboven a základen. Jejich úsilí a odhodlání tak umožňuje skautským oddílům nadále růst a rozvíjet se.
(tz, foto: Štěpán Genszký, Monika Chvílová)