Inscenace Stanislava Moši sklízí potlesk v Německu i ve Švýcarsku

Jef Kratochvil - My Fair Lady ŠvýcarskoJen v odstupu pěti dnů uvádí divadla ve dvou různých evropských státech premiéru inscenací Pokrevní bratři a My Fair Lady, za jejichž režií stojí ředitel Městského divadla Brno Stanislav Moša, který oba tituly přivedl v minulosti i na jeviště v Brně (1999, 2012).

V pátek 11. července 2014 sledují napjatí a dojatí diváci německého Staatstheatru v Meiningenu, který v roce 2011 oslavil své 180. výročí založení divadla, premiéru muzikálu Willyho Russella Pokrevní bratři. Ředitel proslulého meiningenského divadla pověřil režií inscenace principála MdB Stanislava Mošu, který ke spolupráci přizval své další kolegy z Městského divadla Brno – Andreu Kučerovou, jež navrhla kostýmy, Jaroslava Milfajta, autora scény, a herce a režiséra Stanislava Slováka, který figuroval jako asistent režie.

Divákům Městského divadla Brno není neznámý ani tento magický příběh rozdělených bratrů-dvojčat, který měli možnost prožívat od 2. června 2012 na jevišti Hudební scény až do letošního 28. února, kdy jsme se s tímto intimním titulem rozloučili, ale ani meiningenské divadlo, které v rámci festivalu Divadelní svět Brno přivezlo v červnu 2014 na jeviště MdB svoji komedii Platit se nebude! (Bezahlt wird nich!).

Současně s režijní přípravou muzikálu Pokrevní bratři v Německu se Stanislav Moša věnoval také zkoušení již legendární muzikálové komedie My Fair Lady, a to ve švýcarském městečku Walenstadt na břehu jezera Walensee.

Tradice Divadla Walensee, tedy Walensee-Bühne vznikla v roce 2005, kdy byl poprvé na břehu jezera vystavěn majestátní amfiteátr pro dvě tisícovky diváků. V roce 2006 se tradice open air divadla ustálila a bylo dohodnuto, že se divadelní představení budou v tomto úchvatném koutu Evropy hrát jednou za dva roky. Tak mohli švýcarští, ale také rakouští, němečtí či lichtenštejnští diváci, kteří do kantonu St. Gallen nemají dále než 100 km, těšit divadelními inscenacemi jako Tell, Die Schwarzen Brüder či Heidi, s níž je tento kraj neodmyslitelně spjat. Pro rok 2014 byl divákům vybrán legendární kus z pera A. J. Lernera a F. Loeweho My Fair Lady. O divadelní produkce je zde neobyčejný zájem, což dokládá návštěvnost, která se vyšplhá až na 50 tisíc diváků, i úspěšný předprodej – již nyní je celkových 25 repríz z více než z 85 % vyprodaných.

Uvádění inscenací pod otevřeným nebem sebou nese vždy určité záludnosti a zapeklitosti, především v souvislosti s počasím, a s tím to v kraji jezera Walensee není opravdu jednoduché! Minulý ročník dokonce propršelo 23 z celkových 25 repríz, jindy neodolala mocným poryvům větru scéna, kterou vichr odnesl. Už se nikdy nenašla. Proto bylo zadání pro výrobu inscenace zcela specifické a podrobené těmto aspektům. Návrhářka Andrea Kučerová tak musela vyrobit kromě kostýmů také neopreny, jimiž jsou herci chráněni před prochladnutím; scénograf Christoph Weyers navrhl scénu prodyšnou, avšak dostatečně masivní, aby odolala vlivům počasí a zároveň aby kladla co nejmenší odpor větru. Také produkce pamatovala na možné komplikace, proto má každá repríza stanovený náhradní termín pro případ, že by muselo být představení zrušeno (což se děje pouze v případě blesků, či větru silnějšího než 80 km/hod.).

Herecké obsazení je čtyřnárodnostní – režisér S. Moša si v rámci konkurzů vybral z herců švýcarských, rakouských a německých, jednu z rolí (company, Jamie) dokonce nastudoval i člen souboru MdB Karel Škarka. Hraje se v německém jazyce, přičemž londýnské nářečí cockney (v Brně hantec) byl převeden do „schwitzer deutsch", tedy do švýcarského nářečí.

Vedle výborných hereckých výkonů (Eveline Suter, Alexander Franzen, Christoph Wettstein ad.) sklidil mohutný aplaus a obdiv nejen diváků, ale i divadelních kolegů a zástupců produkční agentury 14tičlenný orchestr, sestavený z českých hudebníků a členů orchestru Městského divadla Brno pod vedením dirigenta Dana Kalouska. O choreografii se postaral chorvatský umělec Igor Barberić.

Na břehu jezera, za dohledu 2 500 metrů vysokých hor budou herci a naši muzikanti hrát příběh květinářky Lízy Doolittlové až do 23. srpna 2014 (náhradní termíny jsou naplánovány do 27. 8.).

Nezbývá než popřát oběma zahraničním inscenacím, za jejichž vznikem stojí realizační tým z moravské metropole, úspěšné reprízy a vstřícné přijetí u diváků, kterého se oběma dostalo při premiérovém uvedení.

(tz)