Spolek ŠTETL a Židovská obec Brno spouští web Kamenů zmizelých
- 08. listopad 2024
Při příležitosti výročí Křišťálové noci, která se odehrála z 9. na 10. listopadu 1938 a odstartovala tragickou éru protižidovské perzekuce, spouští spolek ŠTETL ve spolupráci s Židovskou obcí Brno nový web projektu pokládání Kamenů zmizelých pro Brno. Web, který bude spuštěn 8. listopadu, vzniká jako odpověď na rostoucí zájem veřejnosti o možnost pokládání či adopci těchto kamenů a poskytuje také návod, jak se zapojit do péče o jednotlivé kameny.
Hlavním cílem je přehledně zpřístupnit informace o obětech holocaustu z řad brněnských židovských obyvatel, kterým je věnováno více než 300 pamětních kamenů rozesetých po celém městě.
Na webové stránce www.kamenyzmizelychbrno.cz najdou návštěvníci nejen kompletní mapu brněnských Kamenů zmizelých, ale také si budou moci vyhledat konkrétní oběti podle jména či místa. Každý z kamenů připomíná poslední adresu, odkud byly osoby za druhé světové války deportovány do koncentračních táborů a kde jejich příběhy často násilně skončily. Web obsahuje podrobné informace o historii projektu Kamenů zmizelých a poskytuje veřejnosti možnosti, jak k této připomínce přispět či se do projektu zapojit.
Na novém webu najdou zájemci informace o tom, jak je možné si adoptovat jeden z volných kamenů včetně návodu na jeho pravidelnou údržbu a péči. Veřejnost má tedy nyní možnost se do projektu také zapojit. Údržba a čištění těchto pamětních kamenů symbolizuje snahu o uchování paměti a respekt k obětem holocaustu. Na webu budou zveřejněny i podrobné pokyny k pokládání nových kamenů, a prostřednictvím přehledného formuláře bude zprostředkována komunikace s brněnskou Židovskou obcí a městem Brno.
Nový web Kamenů zmizelých nabídne vyhledávání podle místa i abecedy, což usnadní orientaci a zpřístupní příběhy konkrétních obětí těm, kteří mají o historii židovské komunity v Brně zájem. Obsah webu se bude postupně rozšiřovat o biografie osob, jejichž jména jsou vyryta na pamětních kamenech.
Při příležitosti spuštění webu je připraven i doprovodný program na neděli 10.listopadu, který zahrnuje komentovanou procházku s badatelem Michalem Doleželem "...a všechno se změnilo", která účastníky zavede k vybraným Kamenům zmizelých a připomene příběhy konkrétních lidí. Součástí procházky, která povede od 15 hod z Radnické 10, bude také možnost naučit se, jakým způsobem kameny čistit. Komentovaná procházka vyvrcholí v Arnoldově vile, kde se od 17:00 uskuteční ve spolupráci s Nadačním fondem obětem holokaustu debata na téma "Generace po holocaustu". Tato debata, vedená politoložkou a komentátorkou Irenou Kalhousovou, se zaměří na přenos traumat a nacházení židovské identity v jednotlivých generacích. Debaty se coby představitelé čtyř generací po holocaustu zúčastní profesor jaderné chemie a bývalý prorektor Masarykovy univerzity Jiří Hála, předseda Židovské obce Brno Jáchym Kanarek, vedoucí centra židovské kultury ŠTETL Barbora Dočkalová a šames brněnské synagogy Adam Ulčák.
Projekt Kameny zmizelých navazuje na mezinárodní iniciativu umělce Güntera Demniga pod názvem Stolperstein, který se rozhodl uchovat památku obětí holocaustu prostřednictvím mosazných kostek uložených v chodnících před jejich posledními známými adresami. Tato iniciativa, zahájená v roce 1992, si postupně našla místo po celé Evropě, Stolpersteiny a nyní i Kameny zmizelých připomínají osudy tisíců jednotlivců v ulicích mnoha měst.
Spuštěním webu Kamenů zmizelých v den výročí Křišťálové noci Brno nejen vzdává úctu obětem holocaustu, ale také otevírá možnost propojení současné generace s touto pohnutou historií. Web bude cenným nástrojem pro ty, kteří si přejí uctít památku těch, kdo museli opustit své domovy kvůli nacistické perzekuci, a slouží jako připomínka, že i malé kameny v chodnících skrývají velké příběhy.
Doprovodný program 10.listopadu 2024:
15:00 ...a všechno se změnilo (Institut Paměti národa, Radnická 10, Brno) Komentovaná procházka s badatelem Michalem Doleželem po Kamenech zmizelých.
17:00 Generace po holokaustu (Arnoldova vila, Drobného 26, Brno) Panelová diskuse o přenosu traumatu a nacházení židovské identity konkrétních zástupců generací po holokaustu.
Program pořádá spolek ŠTETL a Židovská obec Brno ve spolupráci s Muzeem města Brna, Institutem Paměti národa a Nadačním fondem obětí holokaustu.