Heidi si získala srdce švýcarského publika

heidiJiž pošesté ocenilo mezinárodní obecenstvo na břehu jezera Walensee schopnosti a nadání brněnských tvůrců. Bylo tedy již nač navazovat a jako projev důvěry a spokojenosti z probíhající spolupráce lze od místní produkce vnímat fakt, že režisér a ředitel Městského divadla Brno Stanislav Moša se svými kolegy měl letos možnost zde coby zahraniční režisér zpracovat a uvést dílo, jež je možné bez nadsázky označit za švýcarský národní poklad – jednalo se totiž o zcela novou verzi muzikálu Heidi.

Městské divadlo Brno se opět navrátilo do malebného městečka Walenstadt ve východním Švýcarsku, aby naplnilo očekávání, která obzvlášť v daném případě byla extrémně vysoká, a to nejen ze strany švýcarských, ale také rakouských, německých či lichtenštejnských diváků, kteří to do kantonu St. Gallen nemají dál než 100 km.

Dosavadní úspěšnou řadu inscenací v letošním roce režisér Stanislav Moša rozšířil o titul, jenž je pro zdejší diváky srdeční záležitostí – ve středu 12. června 2024 (mimochodem přesně na den narozenin spisovatelky Johanny Spyri, jež se narodila 12. června 1827) se zde své světové premiéry totiž dočkal romantický pohádkový muzikál Heidi. Režisér Stanislav Moša inscenaci poprvé režíroval v prosinci 2019 ve Vídni, následně pak v německém Ingolstadtu v lednu 2023 a v lednu 2024 ji v české premiéře uvedl i na prknech Hudební scény Městského divadla Brno. Pokaždé se jednalo o její německou verzi, pro švýcarské uvedení ovšem vznikl zcela nový text i hudba, jejichž autorem je oblíbený švýcarský zpěvák a hvězdný muzikálový herec Patric Scott, který v představení současně hraje postavu Učitele. Jedná se pro něj tedy o velký návrat k danému dílu, neboť v předcházejícím uvedení Heidi, jímž se před dvaceti lety tento amfiteátr otevíral, ztvárnil roli pasáčka Petra. Scéna u jezera Walensee si tak nadělila nádherný dárek k blížícímu se dvacátému výročí její existence – švýcarský Walenstadt totiž leží jenom pár kilometrů od míst nazývaných Heidiland. Právě do tohoto prostředí umístila Johanna Spyri děj své světově proslulé knihy o malém děvčátku z hor. Jedná se o tak významný fenomén, že UNESCO vloni převzalo nad smyšlenou postavou Heidi dokonce oficiální záštitu!

Není divu, že okolní dechberoucí krajina, v níž švýcarská autorka Johanna Spyri vyrostla, pro ni byla inspirací k sepsání jejího nejznámějšího díla, které jí přineslo celosvětový úspěch. Román Heidis Lehr- und Wanderjahre vyšel v roce 1880 a v českém překladu jej od roku 1933 generace dětí znají jako Heidi, děvčátko z hor. Od té doby byla kniha z němčiny přeložena do více než padesáti jazyků a dosud se po celém světě prodalo více než 50 milionů výtisků. Příběh byl také několikrát zfilmován a převeden do scénářů pro televizní seriály. Heidi je tak pravděpodobně nejslavnější „švýcarskou velvyslankyní", neboť již téměř 150 let dobývá svět svou radostí ze života a láskou k přírodě, což jsou mimo jiné aspekty, které nakonec všem postavám zajistí šťastný konec jejich příběhu, který vypráví o síle přátelství, vytrvalosti i překonávání ran osudu. Heidi je zkrátka statečná dívka a beze zbytku naplňuje známý citát: „Domov je tam, kde je srdce." Sama Heidi je doma právě ve Švýcarsku, což bylo znát na vřelém emotivním přijetí jejího nového zpracování mezi premiérovým publikem, jež do posledního sedadla zaplnilo bezmála dva tisíce míst čítající tribunu amfiteátru.

I když je zdejší hlediště pro pohodlí diváků zastřešeno, bylo přesto potřeba při navrhování a výrobě scény i kostýmů brát v potaz náročné klimatické podmínky, neboť otevřená letní scéna je postavena uprostřed přírody u úpatí dvoutisícových hor, počasí zde dokáže být opravdu nevypočitatelné a herci i kulisy jsou tak častokrát vystaveni silnému větru a vytrvalému dešti – jak se ostatně nejednou při letošních zkouškách skutečně stalo. Režisér Stanislav Moša si však ke spolupráci přizval na pomoc svůj osvědčený realizační tým, který má již s těmito specifiky bohaté zkušenosti a svou práci jim prakticky a zároveň velmi efektivně přizpůsobuje. Autorem impozantní scény je stálý spolupracovník Městského divadla Brno Christoph Weyers, působivé kostýmy, jež jsou připraveny tak, aby se pod ně daly v případě potřeby obléct i pro divácké oko nepostřehnutelné neopreny, navrhla Andrea Kučerová, za režií světel stojí David Kachlíř a v orchestru, jenž živě doprovází herce na jevišti, má své místo brněnským divákům známý klávesista Tomáš Küfhaber.

Představení je hráno ve švýcarské němčině, pro jejíž správné nastudování byl k přípravám inscenace přizván i jazykový poradce, který byl ku pomoci mezinárodnímu, převážně švýcarskému a německému hereckému obsazení, jež čítá dvacet čtyři účinkujících, přičemž ústřední trojici postav ztvárňují Kim Fölmli jako Heidi, Stephan Luethy coby pasáček koz Petr a Jasmin Reif jako na vozík upoutaná Heidina kamarádka Klára. Nejen ti svým vynikajícím výkonem okouzlili a zasáhli srdce malých i velkých diváků, kteří neskrývali své dojetí a nadšení. Všem zúčastněným tedy nezbývá než popřát co možná nejklidnější počasí, úspěšné reprízy a vstřícné přijetí, kterého se jim dostalo při premiérovém uvedení. Pod širým hvězdným nebem bude Heidi k vidění až do 27. července 2024.

Společná historie Divadla Walensee a Městského divadla Brno

Pro úplnost závěrem připomeňme, že tradice Divadla Walensee, tedy Walensee-Bühne, vznikla v roce 2005, kdy byl poprvé na břehu jezera vystavěn majestátní amfiteátr pro 1 800 diváků, přičemž režisér Stanislav Moša zde představil svoji práci poprvé v roce 2014, když se svým realizačním týmem přivedl na otevřené jeviště legendární muzikál z pera Alana Jaye Lernera a Fredericka Loewa My Fair Lady v německém jazyce a švýcarském nářečí. Dvacet pět vyprodaných představení bavilo téměř 36 000 diváků a vzájemná spokojenost inscenátorů, hereckých kolegů i produkce rovnou přinesla nabídku na další spolupráci. V roce 2015 Walensee-Bühne totiž oslavilo deset let své existence a o přípravu „dárku" k tomuto krásnému jubileu byl požádán právě Stanislav Moša, jenž pro toto výjimečné jeviště orámované horami režijně připravil osudový muzikál Titanic – Das Musical autorského tria Peter Stone – Maury Yeston – Wolfgang Adenberg vyprávějící jeden z nejznámějších tragických příběhů naší historie, přičemž nepotopitelná luxusní loď vyplula vstříc ke své zkáze celkem ve dvaceti vyprodaných reprízách. V roce 2017 pak padla volba na disco muzikál Horečka sobotní noci s hity kapely Bee Gees, hned o rok později Moša se svými kolegy připravil pro zdejší náročné diváky další nezapomenutelný zážitek v podobě muzikálové pohádky Kráska a zvíře a v roce 2022 zde publikum roztančil fenomenální taneční kus Flashdance – Das Musical.

(inf)