Divadelní dvůr v Lidické bude žít akcemi celé léto

Foto jef Kratochvil 014Projekt Dalešické letní kino je součástí festivalu Léto na Dvoře Městského divadla Brno. První film bude promítán v neděli 29. června bezprostředně po skončení již 4. ročníku akce Pivní Fest 2014, která se v prostoru Dvora uskuteční 27. a 28. června, a to za účasti patnácti středních a malých pivovarů s jejich nejlepšími pivy.

Začátky červnových a červencových filmových projekcí budou ve 21:30 hodin. V srpnu potom od 21:00 hodin. Festival skončí 28. srpna, vzápětí se s létem a s prázdninami Dvůr rozloučí 2. ročníkem Burčákobraní ve dnech 29. a 30. srpna, kde bude k ochutnání první pravý moravský burčák.

„I když jde již o čtvrtý ročník filmového festivalu, pořád je to v Brně unikát. Nikde jinde v centru města už letní kino není," říká za organizátory Pavel Sedláček. Prázdninové kino na Divadelním dvoře má ještě další, zřejmě nejen v Brně ojedinělou zvláštnost. Jedná se vlastně o jakousi kino-restauraci pod širým nebem, kdy se při sledování filmu běžně obsluhuje a konzumuje. Pořadatelé se k současné podobě propracovávali rok od roku postupně. Nejprve sami, později s profesionály, u kterých hledali poučení hlavně po technické stránce.

„Moc lidí ale nechodilo. Bývalo to nejprve kolem třiceti návštěvníků na představení, ve druhém roce pak přišlo průměrně zhruba padesát lidí. Ovšem to už je za námi a při posledním třetím ročníku už to byla zhruba stovka diváků na film. A techniku nám bravurně ovládají zdejší divadelní odborníci. Vedení divadla také děkujeme za vstřícnost a pochopení, které pro naše nápady má, " dodává autor nápadu a také dramaturgie Pavel Sedláček.

Během letního kina nabídneme přibližně 60 filmů, tedy zhruba stejně jako loni. Organizátoři jsou připraveni i na mokrou variantu, kdy lze film sledovat ze zastřešené terasy. Vstupné zůstává stejně jako loni 90,- Kč a i letos budou v nabídce osvědčené i zcela nové tituly. Jelikož užitá technologie neumožňuje promítat nejnovější filmové premiéry, projekce se ubírá směrem ke kvalitním titulům, na které lze zakoupit práva pro veřejné projekce. A letos je opravdu z čeho vybírat. Snímky jako např. Gravitace, Vlk z Wall Street nebo 12 let v řetězech v letošním roce posbíraly hned několik Oskarů a na své si přijdou milovníci všech filmových žánrů.

Do programu však budou zařazeny i některé filmy, jež lze vidět v Městském divadle Brno ve scénickém zpracování v podání herců, například Bídníci či Já, Frankenstein. Jednou z novinek je, že si návštěvníci kina budou moci zakoupit vstupenku on-line přes portál me PASS.. Koupit vstupenku půjde např. přes chytrý mobilní telefon. Každý týden budou rovněž losovány vouchery do restaurací pořadatelské firmy Brixton-gastro.

Změnou oproti předešlým sezónám je nový generální partner projektu Letního kina na Dvoře MdB. Je jím Akciový pivovar Dalešice, který je též nazýván pivovarem filmových Postřižin. I proto bude v neděli zahájen festival právě legendárním snímkem Postřižiny, který se v pivovaru v režii Jiřího Menzela natáčel.

Více informací nelznete na www.letnikinobrno.cz nebo na Facebooku.

Text: tz, foto: jef Kratochvil