Brněnské letiště slaví historický milník v počtu odbavených cestujících

IMG 5630Letiště Brno má za sebou úspěšný rok 2023, ve kterém odbavilo celkem 686 867 cestujících. Tím dokonce překonalo doposud rekordní rok 2011, kdy bylo odbaveno 558 tisíc cestujících. Vydatná byla zejména letní sezóna, kdy od června do září letištěm prošlo téměř 550 tisíc cestujících, což je téměř 50% nárůst oproti stejnému období roku 2022.

Mezi nejoblíbenější destinace se zařadil tradičně Londýn a následovala přímořská letoviska Antalya, Marsa Alam, Burgas a Hurghada. Dohromady byly v nabídce lety do 29 destinací.

„Loňský rok byl pro nás bezpochyby přelomový a jen dokazuje, že lidé cestují z moravské metropole rádi a brněnské letiště si mezi cestujícími našlo své místo. Moc mě těší, že nabídka destinací, kam se lze z Brna letecky podívat, neustále narůstá a věřím tomu, že v podobném duchu budeme pokračovat i v letošním roce," uvedl Jiří Filip, člen představenstva LETIŠTĚ BRNO a.s.

Červenec a srpen tradičně patřily mezi rekordmany

Destinací s největším počtem odbavených cestujících během loňského roku byl opět Londýn. Tuto celoroční pravidelnou linku do Stanstedu využilo v průběhu roku více než 110 tisíc cestujících. Pomyslnou druhou příčku v oblíbenosti obsadila turecká Antalya, následovala egyptská Marsa Alam, egyptské letovisko Hurghada a bulharský Burgas. Druhou pravidelnou linku do italského Bergama využilo v období březen-říjen téměř 20 tisíc cestujících. Celkový počet pohybů letadel se na tuřanském letišti dohromady vyšplhal lehce nad 25 tisíc.

Loňská letní sezóna pro nás byla nejen rekordní, ale samozřejmě i náročná. Mám radost, že jsme tento velký nápor cestujících, který vrcholil v letních měsících, úspěšně zvládli," doplnil Filip s tím, že vůbec nejvíce cestujících prošlo letištěm v červenci a v srpnu – dohromady bezmála 320 tisíc.

Mezi novinky loňské sezóny se řadila například portugalská Madeira, albánská Tirana, černohorský Tivat, či španělská Fuerteventura. „Nabídka letů z brněnského letiště by se měla letos velmi podobat té loňské. Mezi novinky bude patřit například egyptská Marsa Matrouh, Kypr, či Dalamán na Egejské riviéře v Turecku. V prosinci jsme navíc odbavili historicky první dálkový let s cestujícími do thajského Phuketu. Ten nyní létá jednou týdně až do konce března. Dále se nám po zimní přestávce bude vracet pravidelná linka do italského Bergama provozovaná leteckou společností Ryanair, oproti minulému roku nyní ovšem s vyšším počtem rotací," uvedl Filip.

Čilý ruch se loni opět odehrával také v cargo sektoru, v rámci kterého operují svoje lety společnosti FedEx a DHL v každodenním spojení se svými centrálními překladišti v Paříži, v Liege a v Lipsku. Celkové číslo odbaveného nákladu za rok 2023 bylo 11 653 tun, což je mírný nárůst oproti roku 2022. Zásadní vliv na cargo sektor mělo zavedení pravidelné linky DHL v roce 2020, které letišti pomohlo překlenout náročné covidové období. Od roku 2021 se tedy objem v cargo sektoru takřka ztrojnásobil.

Letiště čekají další investice a doufá v rozšíření východní části

V roce 2023 se investovalo zhruba 30 milionů korun do oprav letištních pohybových ploch a provozního vybavení letiště. Větší úpravy se dotkly zejména západní stojánky. „Letos investujeme například 35 milionů korun do rozšíření střední stojánky a parkoviště pro cestující. Kromě toho průběžně modernizujeme technické vybavení pro odbavení letadel, odmrazovací vozidla či nakladače kontejnerů pro cargo přepravu," vysvětlil Filip. Například v nedávné době letiště uvedlo do provozu nový pár nástupních schodů, který umožní komfortní nástup i výstup cestujících například do letadel typu B787 Dreamliner.

Ve strategických plánech letiště se také počítá s rozvojem východní části letiště. Zde by pak mohl vzniknout hangár pro údržbu letadel, či nová stanice Letecké záchranné služby a kýžený prostor pro další rozvoj všeobecného letectví (general aviation). „Východní část letiště je pro nás klíčová z hlediska strategie, kterou je rozvíjet letiště jako multifunkční centrum pro různé typy letecké dopravy," uzavřel Filip.