Muzeum města Brna má rekordní počet návštěvníků

špilberkLetní sezóna je u konce a čísla návštěvnosti kulturních akcí, výstav, prohlídkových okruhů a areálů hradu Špilberku i vily Tugendhat jsou vyšší než ta rekordní loňská. K 31. 8. 2023 navštívilo objekty Muzea města Brna 577 220 návštěvníků. Muzeum rozhodně nepolevuje a chystá nabitý program a novinky i na podzim a zimu.

K 31. 8. 2023 do areálu hradu Špilberku přišlo 503 657 návštěvníků, kdy Muzeum navštívilo 92 588 z nich. Ostatní zamířili na kulturní akce, kterých letos na hradě proběhlo 134, zhlédnout venkovní výstavy Galerie města Brna nebo se prostě jen projít a kochat se krásami hradu a výhledy na město Brno. V minulém roce k tomuto datu byla celková návštěvnost areálu hradu 439 223 a návštěvníků Muzea 91 642.

Důvod vyšší návštěvnosti jistě zapříčinila i trvalá změna otevírací doby od 1. 4. 2023. Areál hradu je nyní otevřený denně 6.00 – 23.00 a Muzeum denně 9.00 – 18.00. Zároveň je to také výsledek čím dál atraktivnější nabídky nejrůznějších akcí nejen v letních měsících. K tradičním akcím pro celou rodinu jako jsou ŠPILBERK ŽIJE! Velikonocemi nebo ŠPILBERK ŽIJE! Čarodějnicemi se v únoru nově přidala akce ŠPILBERK ŽIJE! Masopustem, která přilákala více jak 3500 návštěvníků. Dalším letošním tahákem byla bez pochyby unikátní výstava rukopisů Elišky Rejčky, kterou za necelé tři měsíce navštívilo bezmála 7000 návštěvníků. V letošním roce se poprvé na hradě Špilberku během dvou dní konal Prima FRESH Festival, kterého se zúčastnilo přes 12 000 lidí a Brno se tak stalo 2. nejnavštěvovanějším městem, ve kterém byl letos tento gastro festival pořádaný. Samozřejmostí je i vysoká návštěvnost již tradičních kulturních akcí během letních měsíců jako jsou Letní shakespearovské slavnosti (14 200 osob), koncerty pořádané brněnskou filharmonií (2 840 osob) nebo letní kina, divadla a koncerty na letní scéně hradu (10 215 osob).

Vila Tugendhat tentokrát přivítala k 31. 8. 2023 73 563 osob, kdy 38 590 z nich zavítalo na některý z prohlídkových okruhů, které vila nabízí. Zbytek návštěvníků přilákala letošní novinka, a to zpřístupnění zdarma a propojení zahrad vily Tugendhat a vily Löw Beer, ale také 25 nejrůznějších kulturních a společenských akcí, které se v zahradě vily odehrávaly.

„Do roku 2023 jsme vstupovali s předsevzetím mít minimálně stejně tak úspěšnou sezónu jako v předešlém rekordním roce 2022. Velmi mě těší, že už teď můžeme v podstatě s jistotou říct, že se nám to podařilo, a dokonce čísla z minulého roku navýšit. Věřím, že Muzeum města Brna tedy naplňuje status atraktivní a moderní instituce, která si dává za cíl být otevřena čím dál širší veřejnosti, kde si každý přijde na své," shrnuje ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc.

Muzeum města Brna nepoleví ani do konce roku 2023 a především chystat sezónu 2024. Na začátku září muzeum představilo nový projekt STŘEDY V MUZEU, který každou středu nabízí zajímavé aktivity pro širokou veřejnost. Od komentovaných prohlídek aktuálních výstav s jejich autory, přes doprovodné přednášky k výstavám s externími odborníky, až po speciální prohlídky a přednášky i mimo hradby Špilberku. Už nyní probíhají přípravy na adventní čas, kdy se návštěvníci hradu Špilberku a vily Tugendhat mohou těšit na zajímavé víkendové programy nejen pro rodiny s dětmi.