Letiště Brno letos očekává silnou sezónu díky rozšířené nabídce sezónních destinací

LETISTE BRNO ilustracni fotoCestovní ruch na Letišti Brno po dvou pandemií tlumených letech dál oživuje svůj růst. V roce 2022 letiště odbavilo přesně 471 811 cestujících, což představuje 153% nárůst oproti pandemií zasaženému roku 2021. Vydařené byly především letní měsíce červenec a srpen, kdy letištěm prošlo přes 200 tisíc cestujících a tím se zároveň podařilo překonat úspěšné "předcovidové" léto roku 2019. Letos se navíc bude z Brna létat až do 29 míst. Mezi novinky patří například Portugalsko (Madeira), Albánie nebo Kapverdy.

Mezi nejoblíbenější dovolenkové destinace roku 2022 patřila turecká Antalya, egyptská letoviska Hurghada a Marsa Alam, bulharský Burgas a řecký Heraklion a Rhodos. To se ale letos může změnit. Z Brna se totiž bude celkem létat až 29 destinací, z nichž šest jsou úplné novinky. Obnovení se dočkala například i pravidelná linka do italského Bergama.

„Jsem rád, že se nám stále daří rozšiřovat nabídku letů z Brna a propojovat ho s dalšími destinacemi. I díky tomu očekáváme letos silnou sezonu a jsme na ni připraveni," řekl Zdeněk Šoustal, člen představenstva LETIŠTĚ BRNO a.s.

Téměř třicet destinací a návrat pravidelné linky do Bergama

Předprodej letních zájezdů v současné chvíli vrcholí a podle zástupců cestovních kanceláří lidé mají o lety z Brna zájem. „Zatím to vypadá, že nás na letišti čeká nabytá letní sezóna, cestující mohou letos vybírat z opravdu pestré nabídky destinací. Mezi novinky patří například portugalská Madeira, albánská Tirana, černohorský Tivat a přibydou i dva ostrovy na Kapverdách. Na Kanárské ostrovy se bude létat jednou týdně na Tenerife a nově i na Fuerteventuru" řekl Radek Lang, vedoucí úseku Přepravní provoz LETIŠTĚ BRNO a.s.

Na konci března se opět začne pravidelně létat také do italského Bergama. Lety provozované dvakrát týdně bude operovat letecká společnost Ryanair. Po více než 10 letech se také vrací sezónní spojení do Taby, což je vedle Hurghady a Marsy Alam další egyptská destinace, ze které si mohou cestující vybírat.

Výsledky loňského roku táhly letní měsíce

Ještě v září brněnské letiště predikovalo, že celkové číslo odbavených cestujících by se na konci roku mělo pohybovat těsně pod 460 tisíci. Nakonec se ale toto číslo podařilo překonat ještě o více než 10 tisíc cestujících, což odpovídá 87 % předcovidového roku 2019.

„Za výsledky uplynulého roku stojí především letní měsíce, kdy červenec byl v porovnání s rokem 2019 lepší o 1200 pasažérů a srpen dokonce o 3100. Tento letní nápor jsme zvládli. Byla to pro nás alespoň částečná náplast za poslední roky ovlivněné pandemií," komentoval výsledky Zdeněk Šoustal, člen představenstva LETIŠTĚ BRNO a.s.

Počet vzletů i přistání se na tuřanském letišti dohromady vyšplhal lehce nad 24 tisíc. Každoročním rekordmanem v počtu uskutečněných letů je pravidelně i celoroční linka na londýnské letiště Stansted, která běžně létá do britské metropole plně obsazená.

Čilý ruch se loni opět odehrával také v cargo sektoru, v rámci kterého operují společnosti FedEx a DHL v každodenním spojení se svými centrálními překladišti v Paříži a Lipsku. Bylo to právě zavedení nové linky DHL v roce 2020, které brněnskému letišti pomohlo překlenout náročné období během koronaviru.

„Komerční lety s cestujícími pro nás samozřejmě zůstávají stále hlavní prioritou. Cargo lety ale účinně doplňují naší dlouhodobou strategii udělat z brněnského letiště multifunkční komplex pro všechny druhy letecké dopravy. Rekordním rokem v množství odbaveného nákladu byl přirozeně rok 2021, jelikož pandemie vývoji trhu v tomto sektoru přála. Celkové číslo odbaveného nákladu za rok 2022 bylo 11 222 tun, což je pro nás dobrý výsledek," uzavřel Radek Lang, vedoucí úseku Přepravní provoz LETIŠTĚ BRNO a.s.