Teplárny Brno snižují cenu tepla

tbTeplárny Brno snižují od 1. března 2023 cenu tepla. Průměrná domácnost se spotřebou 20 GJ ročně tak zaplatí asi o 3 740 korun méně, než by platila při cenách platných od listopadu loňského roku.

Hlavním důvodem, který umožnil teplo zlevnit, jsou nižší náklady na nákup zemního plynu a emisních povolenek. Nezanedbatelnou roli sehrává zodpovědné chování Brňanů, kteří dodržují úsporná opatření a šetří energiemi. Teplárny tak mohly nakoupit nejen méně samotného plynu, ale také drahých emisních povolenek. „A i když vývoj pro další období zůstává těžko předvídatelný a většinu plynu brněnské teplárny musely nakoupit kvůli zajištění plynulosti dodávek tepla za ceny, které odpovídaly situaci na komoditních trzích, chtěli jsme po dohodě s managementem společnosti přistoupit ke snížení ceny ve prospěch Brňanů co nejdříve," uvedla brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Snížit cenu tepla umožnil teplárnám také příznivý vývoj příjmů z prodeje elektřiny a za zajišťování podpůrných služeb. „Už před energetickou krizí jsme se také cíleně soustředili na modernizaci technologií našich zdrojů, abychom mohli cenu plynu, který je jako naše primární palivo pro cenotvorbu tepla zásadní, vyrovnávat z našich navazujících příjmů jak z prodeje elektřiny, tak například za služby výkonové rovnováhy, kterou od nás odebírá státní společnost ČEPS zodpovídající za přenosovou síť," upřesnil generální ředitel Tepláren Brno Petr Fajmon.

V poslední době se také zmírňuje extrémní nárůst velkoobchodních cen plynu. A svoji roli sehrálo v období od října do konce ledna teplejší počasí. Průměrná teplota od loňského října do konce letošního ledna činila plus 5,3 °C, což je za stejné období v meziročním srovnání o téměř jeden stupeň Celsia tepleji. Vůči dlouhodobému třicetiletému průměru je aktuální období teplejší o 1,8 °C a od roku 1990 se jedná o třetí nejteplejší období říjen – leden.

(sal, foto: archív TB)