Díky hackathonu je reálný svět města v globální hře Minecraft

minecraftReálný svět města je díky projektu Brno v kostce v Minecraftu. Nápad vzešel z dubnového hackathonu #HACKUJBRNO a využívá dostupná otevřená data města z portálu data.brno.cz – základním stavebním kamenem byl dostupný 3D model města, digitální model jeho terénu či reliéfu, mnoho vrstev bylo použito z OpenStreetMap.

Hlavní tvůrci projektu, studenti Fakulty informatiky Masarykovy univerzity Vojtěch Brůža a Jonáš Rosecký, pak prostředí města v globálně známé počítačové hře obohatili o řadu dalších detailů a vylepšení. Do mapy je zakomponované reálné vedení kolejí nebo obchody, hráči určitě poznají významné brněnské sochy či mohou prozkoumat systém brněnských podzemních chodeb. „Nyní představenou verzi Brna v Minecraftu bereme jako začátek dalšího rozvoje. Nejpočetnější cílovou skupinou hry jsou děti a mladiství, a tak se nabízí do prostředí Minecraftu zakomponovat i různé edukativní prvky, aby mohl být projekt využitelný i pro vzdělávání. Zajímavým bonusem je pak samotná propagace města Brna, které se díky tomuto propojení s globálním produktem může stát známější ve světovém měřítku," upřesnil radní pro participaci, zdravé město a prorodinnou politiku Filip Chvátal.

„Rádi bychom, aby projekt mohl vzdělávat a propojovat lidi. Jsme zvědaví, jak se budou hráči v minecraftovém prostředí Brna chovat, zda budou budovat detailnější objekty města, dovybaví určité lokality či přenesou do Brna třeba Eiffelovu věž nebo ho celé překopou od základů. Každopádně jen projít si své město nebo okolí bydliště v počítačové hře je jedinečný zážitek," říká jeden z autorů projektu minecraftového Brna Vojtěch Brůža.

Podrobnější informace k hraní Minecraftu v prostředí Brna jsou dostupné na adrese brno.cz/minecraft. Svět Brna je v Minecraftu zatím dostupný pouze pro Java PC verzi hry (1.19.1).

#HACKUJBRNO

Město Brno uspořádalo společně s uskupeními Czechitas a BrnoAI první městský hackathon ve dnech 9.–10. dubna 2022. Jedná se o akci, na které programátoři často ve spolupráci s grafiky a webdesignéry intenzivně pracují na zadaném projektu. V tomto případě se jednalo o hackathon nad otevřenými daty města Brna z portálu data.brno.cz. Cílem bylo vyvinout aplikaci, která povede ke zlepšení života obyvatel nebo rozvoji města. Do brněnského hackathonu se zapojilo 50 účastníků a účastnic, kteří utvořili týmy po 2 až 5 lidech. Celkem tak soutěžilo 12 týmů.

Krátký trailer ke hře najdete na odkaze https://www.youtube.com/watch?v=JEkBcH_jYOY.