Opravená víka barokních rakví se vrátila zpět do Kostnice
- 05. květen 2014
Zrestaurovaná víka barokních rakví se po více než dvou letech od jejich nálezu vrací zpět do Kostnice pod kostelem sv. Jakuba, kde se stanou trvalou součástí expozice a tento unikátní prostor tak obohatí o další výjimečné historické artefakty odhalující způsob pohřbívání v minulosti.
Během archeologického průzkumu pod kostelem sv. Jakuba došlo v září 2011 přímo v hlavní kryptě pod kostelem k objevení dřevěných rakví, což patřilo k nejvýznamnějším nálezům. Při přemísťování kostí byly postupně uvolňovány prostory tří komor, které do té doby vyplňovaly kosterní ostatky. Mezi první a druhou komorou se u dna zásypu na hliněné podlaze objevily celé dřevěné rakve. Po dokončení přesunu kostí a uvolnění prostoru bylo celkem identifikováno 24 raně barokních rakví včetně několika rakví dětských. Archeologové postupně dokumentovali i průběh otvírání jednotlivých rakví. Ale na jejich stavu se bohužel podepsalo více než třísetleté působení tíhy kosterního zásypu a vlhkost. Rakve byly rozpadlé a destruované tíhou ostatků, nálezy zkorodované a tělesné ostatky napadené plísněmi. Přesto se podařilo množství artefaktů zachránit.
Dosavadní průzkum vzorků DNA zatím nedokázal říci, komu ostatky patřily, proto můžeme o identitě pohřbených zatím jen spekulovat. Nicméně je zřejmé, že do krypty mohli být pohřbeni jen významní měšťané, příznivci kostela nebo církevní hodnostáři. Dle archivních materiálů by tedy snad mohlo jít o významné osobnosti společenského a duchovního života 17. a 18. století. Je pravděpodobné, že mezi 24 pohřbenými byly v kryptě uloženy i ostatky Ondřeje z Ernau - královského rychtáře brněnského († 1690); Maxmiliána Ondřeje z Freyenfelsu - místního faráře († 1714); Kajetána, hraběte z Kollowratu, který byl moravským velícím generálem († 1769) či místního faráře Karla Josefa Fridricha, který byl proslulým kazatelem († 22. 8. 1771).
Součástí archeologického průzkumu se staly i restaurátorské práce, neboť při dokumentování nalezených fragmentů rakví se zjistilo, že jejich víka jsou nádherně malovaná dekorativními motivy i vyobrazením Krista a že několik částí vrchních vík by se dalo zachránit. Záchranný archeologický průzkum prováděla společnost ARCHAIA Brno, o.p.s..o.
V průběhu restaurátorských prací, které trvaly přibližně tři čtvrtě roku, se podařilo zrekonstruovat jednu celou malovanou rakev včetně kovových úchytů, víko z rakve dětské a dvě víka rakví dospělých jedinců. Všechny tyto zachráněné artefakty budou vystaveny v prostorách zpřístupněného brněnského podzemí a dvě zachráněná víka byla již nainstalována přímo v Kostnici a rozšířila tak tuto mimořádnou expozici o další historické zajímavosti. Kompletní zrestaurovaná rakev a víko dětské rakve budou z důvodu prostorově omezených možností Kostnice a klimatických podmínek vystaveny v jiné části brněnského podzemí, konkrétně v Mincmistrovském sklepě.
Text: red, foto:TIC