Vánoce svítí nově za „staré“ ceny

vánoceVeřejné osvětlení v Brně patří dlouhodobě k nejúspornějším v tuzemsku. Nízké náklady vykazuje i osvětlení letošních Brněnských Vánoc, jejichž provoz bude ještě za „staré" ceny. Vedle stabilně osvětlených míst v rámci metropole se Technické sítě Brno starají i o osvětlení Brněnských Vánoc.

Kvůli strmému nárůstu cen elektrické energie letos řada měst zvažuje omezení těchto tradičních akcí. „V Brně k tomu však není důvod. Elektřina na provoz vánočních trhů se neplatí za aktuální tržní ceny. Technické sítě Brno uzavírají smlouvy na nákupy elektřiny ve dvouletých intervalech a pro roky 2022 a 2023 tak platí cena podle smlouvy již z roku 2021," řekl ekonomický ředitel TSB Miroslav Sečkář.

Samotný provoz vánočního osvětlení a výzdoby v centru města je navíc díky použití LED technologií velmi úsporný. Například vánoční strom, který se na centrálním náměstí Svobody rozsvítil 25. listopadu, má 24 tisíc světélek, 80 menších svítících hvězd a 60 větších hvězd. Celková denní spotřeba elektrické energie bude 330 korun.

„Dalším příkladem může být LED nasvícení živých stromů na náměstí Svobody. Jedná se o 18 stromů lemujících náměstí, na každém z nich je umístěno zhruba 70 světelných řetězů, což představuje 1,2 kilometru řetězů na celé náměstí. Denní spotřeba tohoto nasvícení je 91 korun," dodal Miroslav Sečkář.

Slavnostní osvětlení brněnských památek a dalších dominant města tvoří z celkového počtu světelných míst v jihomoravské metropoli jen malý zlomek. Jeho spotřeba si pak z celkových nákladů na provoz světelné soustavy ukrojí pouhá dvě procenta. Díky modernizaci dominant města – Špilberku a Petrova – bude navíc ještě nižší.

(sal, foto: Foto: M. Schmerková, MMB)