Flashdance roztančil diváky ve Švýcarsku

Flashdance Švýcarsko 2Již popáté aplaudovalo mezinárodní publikum na břehu jezera Walensee práci a talentu umělců z moravské metropole. Tentokrát zde režisér a ředitel Městského divadla Brno Stanislav Moša se svými spolupracovníky připravil muzikál Flashdance, který mohli v premiéře v roce 2013 zhlédnout i brněnští diváci a na místní Hudební scéně zaznamenal 96 repríz.

Městské divadlo Brno letos v červnu opět navázalo na své předchozí úspěchy a vrátilo se zpět do malebného městečka Walenstadt ve východním Švýcarsku, aby i tentokrát naplnilo vysoká očekávání nejen švýcarských, ale také rakouských, německých či lichtenštejnských diváků, kteří to do kantonu St. Gallen nemají dál než 100 km. Připomeňme, že tradice Divadla Walensee, tedy Walensee-Bühne, vznikla v roce 2005, kdy byl poprvé na břehu jezera vystavěn majestátní amfiteátr pro dvě tisícovky diváků, přičemž Stanislav Moša zde představil svoji práci poprvé v roce 2014, když se svým realizačním týmem přivedl na otevřené jeviště legendární muzikál z pera Alana Jaye Lernera a Fredericka Loewa My Fair Lady v německém jazyce a švýcarském nářečí. Dvacet pět vyprodaných představení bavilo téměř 36 000 diváků a vzájemná spokojenost inscenátorů, hereckých kolegů i produkce rovnou přinesla nabídku na další spolupráci. V roce 2015 Walensee-Bühne totiž oslavilo deset let své existence a o přípravu „dárku" k tomuto krásnému jubileu byl požádán právě Stanislav Moša, jenž pro toto výjimečné jeviště orámované horami režijně připravil osudový muzikál Titanic – Das Musical autorského tria Peter Stone – Maury Yeston – Wolfgang Adenberg vyprávějící jeden z nejznámějších tragických příběhů naší historie, přičemž nepotopitelná luxusní loď vyplula vstříc ke své zkáze celkem ve dvaceti vyprodaných reprízách. V roce 2017 pak padla volba na disco muzikál Horečka sobotní noci s hity kapely Bee Gees a hned o rok později Moša se svými kolegy připravil pro zdejší náročné diváky další nezapomenutelný zážitek v podobě muzikálové pohádky Kráska a zvíře.
Dosavadní úspěšnou řadu inscenací letos režisér Stanislav Moša rozšířil o fenomenální taneční muzikál Flashdance – Das Musical, jenž se za horkého letního večera ve středu 15. června 2022 dočkal své zdařilé premiéry, kterou vyprodané hlediště hned od začátku přijalo s neskrývaným nadšením. Beze zbytku se tak naplnilo motto představení, jímž byla parafráze jedné z písní – „What a Summernight Feeling!" –, neboť upřímná radost a dobrá nálada v uvolněné letní atmosféře se zračila ve tvářích profesionálních umělců i diváků.

Muzikál byl uváděn v německém jazyce, některé nejslavnější písně, které se již nesmazatelně zapsaly do dějin populární hudby, však zazněly v anglickém originálu. A právě při hitech, jako je I Love Rock'n'Roll, Gloria, Maniac či What A Feeling, celé hlediště okamžitě spontánně začalo tleskat, „tančit" do rytmu a zpívat si známé melodie. Na závěr byli všichni účinkující zaslouženě odměněni dlouhotrvajícím aplausem vestoje, při kterém se doslova otřásala celá tribuna. V superlativech o inscenaci smýšlí nejen diváci, ale současně o představení hned následující den na svých titulních stranách kladně referovaly i místní noviny, kde se psalo např.: „Na plný plyn a na vysoké úrovni: Na scéně ve Walensee absolvoval muzikál Flashdance ve středu večer křest ohněm. Premiérové publikum bylo nadšené cestou v čase do divokých osmdesátých let a odměnilo účinkující několikaminutovými standing ovations. A zcela po právu. Flashdance na scéně ve Walensee je materiál, z něhož jsou upředeny muzikálové sny." Důkazem velkého diváckého zájmu je též skutečnost, že k původně plánovaným reprízám, které budou pod hvězdnou oblohou průběžně uváděny až do 23. července 2022, se již nyní musela kvůli velké poptávce dvě představení přidávat.

I když bylo letošní premiérové počasí více než příznivé, a přestože je hlediště zastřešeno, stejně jako v letech minulých bylo tak jako tak potřeba při navrhování a výrobě scény a kostýmů mít na paměti náročné klimatické podmínky, neboť otevřená letní scéna je přece jen postavena uprostřed přírody u úpatí dvoutisícových hor, počasí ve Walenstadtu dokáže být opravdu nelítostné a herci i kulisy jsou tak mnohdy vystaveni nepříznivému počasí, silnému větru a vytrvalému dešti. Režisér Stanislav Moša si však ke spolupráci přizval na pomoc svůj osvědčený realizační tým, který má již s těmito specifiky bohaté zkušenosti a svou práci jim prakticky a zároveň velmi efektivně přizpůsobuje. Petr Hloušek s Jaroslavem Milfajtem jsou autory scény, jež letos se svými patnácti metry zaznamenala rekord jako vůbec nejvyšší scéna, která zde byla v osmnáctileté historii postavena, a přitom současně poskytovala nerušený výhled na malebnou kulisu jezera Walensee a pohoří Churfirsten. Kostýmy pro inscenaci navrhla Andrea Kučerová, za režií světel, jejichž odrazy jsou při závěrečné medley vidět až na hladině jezera, stojí David Kachlíř, vytvoření hudebního aranžmá a současně hry na klávesy se ujal Tomáš Küfhaber a choreografie je dílem Igora Barberiće, jenž se na ní podílel i při uvedení muzikálu přímo v Městském divadle Brno v roce 2013.

(red)
Foto: Archív MdB