Brňané dojeli do cíle 12. ročníku Do práce na kole

cykloDvanáctý ročník květnové výzvy Do práce na kole dospěl k cíli. V Brně se zapojilo 3 740 účastníků, 1 160 týmů a našlapali, naběhali nebo nachodili přes 851 tisíc kilometrů. Motivační měsíc květen letos registroval rekordní zájem chodců a nachozených 206 tisíc kilometrů. Absolutní počet cest pěšky dokonce převýšil i počet cest na kolech.

„Nejde o výkony, ale o nastavení změny chování a dopravování udržitelně. Výzva přispěla ke zlepšení ovzduší v Brně a okolí ušetřením 110 tun kg emisí CO2."shrnuje koordinátorka brněnské výzvy Jitka Jirků z obecně prospěšné společnosti Partnerství.

Vyvrcholením výzvy byl závěrečný večírek v Otevřené zahradě Nadace Partnerství 15. června. Vítězem se nestal ten, kdo najel nejvíce kilometrů, ale každý, kdo překonal sám sebe a zkusil alespoň trochu změnit své stereotypy v dopravování. Vedle vyhlášení výsledků jednotlivých kategorií a tomboly s hlavní cenou, kterou bylo městské kolo Herka od Cyklospecialit, bylo součástí večírku ocenění brněnského Cyklozaměstnavatele, kterým se stal CEITEC VUT. Součástí výzvy bylo i zapojení zaměstnavatelů, kteří poskytují vhodné podmínky pro cyklisty dojíždějící do práce na kole. Cenu: certifikaci Cyklozaměstnavatel předala zástupkyně loňského vítěze a stálého partnera výzvy Thermo Fisher Scientific Lucie Entlerová, která dodala: „ I u nás se letos trhaly rekordy, výzvy se zúčastnilo o 100 zaměstnanců více než v loňském roce a byla znát velká soutěživost mezi týmy".

Cílem výzvy Do práce na kole je motivovat co nejvíce lidí, aby jako dopravní prostředek po městě používali kolo nebo jakoukoli bezmotorovou formu dopravy. Vedle radosti z pohybu mohou účastníci pomoci zlepšovat i cyklistickou infrastrukturu díky anonymním datům o svých cestách a tím vytvořit přidanou hodnotu života ve svém městě. Generálním partnerem Do práce na kole Brno 2022 byl Magistrát města Brna pod záštitou primátorky JUDr. Markéty Vaňkové.

Více informací ke kampani na www.dopracenakole.cz/brno 

(tz)