V teplárenském provozu na Červeném mlýně se mění kotle na moderní horkovodní

tbV každém z pěti posledních fiskálních roků věnovaly Teplárny Brno na ekologizaci a modernizaci svých provozů více než 300 milionů korun. Na provozech Brno-Sever i Špitálka byly postupně instalované špičkové horkovodní kotle, které mají sice nižší tepelný výkon než původní zařízení, ale vyšší účinnost výroby.

Současně také splňují veškeré zpřísněné emisní limity. Produkce emisí oxidu dusíku tak například poklesne na Špitálce téměř o více než třetinu, i díky tomu, že v rámci předchozí etapy modernizace byly na zdejším největším výrobním zařízení K1 namontovány špičkové hořáky s recirkulací spalin.

Ekologizace čeká také provoz Červený mlýn. Příští týden zde budou instalovány dva nové horkovzdušní kotle. Zařízení se řadí mezi dostupnou technologickou špičku a nahradí zde už technicky dožité a emisně nevyhovující dvojici z poloviny devadesátých let. „Tyto kotle sloužily v současnosti především jako záložní zdroj, v případě potřeby byly využívány na doplnění zdrojů v době energetické špičky," upřesnil výrobní ředitel Tepláren Brno Tomáš Weigner. Nové kotle za zhruba 77 milionů korun doplní špičkové hořáky a recirkulace spalin, takže budou splňovat ty nejpřísnější emisní normy. Po jejich spuštění s novou topnou sezonou 2021/22 lze předpokládat na Červeném mlýně snížení emisí dusíku minimálně o třetinu.