Vánoce Brno v čase korony

vánoční šalinaLetošní advent v Brně? Jeho hlavními pilíři jsou dva nazdobené stromy, které zdobí jak náměstí Svobody, tak Zelný trh a které se rozzářily již poslední listopadový pátek. A jeho jistotou také je, že konečnou podobu Vánoc Brno určí až postup či ústup koronavirové epidemie. Letošní adventní a vánoční Brno bude tedy jiné, ale více než kdy jindy odkazuje k vánočním tradicím, poklidné rodinné atmosféře a pomoci bližním.

„U stromu na náměstí Svobody bude po celou dobu adventu kasička pro sbírku Českého červeného kříže, která odkazuje k Těsnohlídkově tradici prvního brněnského vánočního stromu. Pomoc bližním se promítne celým adventem. Ač se nemůžeme setkávat osobně na náměstí Svobody při tradičních charitativních středách, přispívat potřebným bude možné online až do vánočních svátků a podpořit tak můžeme například Dětský domov Dagmar nebo Diecézní charitu Brno. Právě pomoc potřebným je s adventem v Brně neodmyslitelně spojena a v letošním roce je důležitější než kdy dřív," říká primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Na Moravském náměstí se také tyčí vánoční vyhlídkové kolo a na Dominikánském náměstí stojí Halouzkův dřevěný betlém, který už má přes stovku figur. Poprvé se v centru Brna objeví putující třímetrová osvětlená a ozvučená vánoční hvězda, která spolu s bohatou světelnou výzdobou ulic dotvoří ideální sváteční kulisu pro adventní procházky a jistě poslouží jako atraktivní místo pro pořízení fotek z adventního Brna.

Rozmístění vánočních stánků s dárky a suvenýry pak závisí zcela na epidemiologické situaci. Scénářů je několik, podle nich by se mohly objevit na náměstí Svobody, na Zelném trhu i na Dominikánském náměstí. Stavba bude zahájena ve chvíli, kdy to bude v souladu s vládními opatřeními, může to být i v průběhu adventu s reakční dobou do týdne po rozvolnění opatření. Pokud i nadále bude platit 4. stupeň PES bez rozvolnění, nic z toho se neuskuteční. V případě příznivého vývoje epidemiologické situace je městská část Brno-střed připravena nabídku vánočního Brna doplnit o zimní zahrádky v centru města. 

(sal, foto: Marie Schmerková, MMB a Michal Růžička, tic Brno)