ČT začala v Brně natáčet Kancl

kanclVe čtvrtek ráno padla první klapka české verze kultovního britského seriálu scenáristů Rickyho Gervaise a Stephena Merchanta The Office. Pořad s názvem Kancl natáčí brněnské studio České televize v režii Milana Šteindlera. Fiktivní dokument popisuje kancelářský život ve firmě Papír a Print. Hrají Václav Kopta, Sára Venclovská, Michal Dalecký, Radim Novák, Pavla Vitázková a další.

„Britský Kancl znám už dlouho a jsem jeho fanoušek," říká režisér Milan Šteindler a dodává: „Když za mnou přišel producent s nabídkou režie české verze, myslel jsem, že se zbláznil. Ale bral jsem to jako výzvu a souhlasil jsem, i když si nejsem jist, jestli jsem se nezbláznil taky." „Jsem velmi polichocen a nadšen tím, že vznikne nová verze The Office," uvedl v závěru loňského roku pro Českou televizi Ricky Gervais, herec a spoluautor formátu.

Brněnská pobočka velkoobchodu s papírem, kde se děj českého seriálu odehrává, řídí vedoucí Marek Chvála, neškodně sebestředný a k jakýmkoliv citům ignorantský šéf. Pod rouškou péče o své podřízené se snaží ve firemní struktuře přežít co nejdéle, a proto neustále vymýšlí nové kličky ve vztahu k vedení společnosti. Dokumentární kamera fiktivního štábu se zaměřuje i na osudy jeho kolegů, kteří si dlouhé chvíle v nudné práci snaží krátit každý svým originálním způsobem.„Kancl zobrazuje situace důvěrně známé každému zaměstnanci. Takže někteří diváci si mohou říkat, co na tom je proboha vtipného, vždyť takto vypadal můj dnešní den. Přál bych si, abych takových bylo co nejméně," představuje seriál kreativní producent ČT David Ziegelbauer.

Štáb natáčí v reálných kancelářskýchkancl2 prostorách Spielberk Office Centre v Brně. Do poloviny března vznikne šest dílů. „Jsem pyšný na to, že Kancl vzniká v Brně a jsem přesvědčený, že ho diváci přijmou a budeme točit další díly," říká ředitel brněnského studia České televize Karel Burian. „Trapných seriálů se u nás udělalo poměrně dost a řekl bych, že neplánovaně. Takže my na to jdeme z druhé strany a natáčíme o trapnosti naprosto plánovaně," objasňuje výjimečnost Kanclu režisér Milan Šteindler.

The Office odvysílala BBC ve Velké Británii poprvé v roce 2001. Stal se národním a poté také celosvětovým hitem. Licenci později koupily televize v několika zemích. Nejúspěšnější je americká adaptace, které stanice NBC od roku 2005 vyrobila 201 epizod. Natáčení šestidílné české verze potrvá do poloviny března, na obrazovce by se měla objevit ještě v letošním roce.

Text: red, foto: jef