Ulicemi Brna se budou prohánět bílo-červení Draci. Veřejnost vybrala jméno a design nových tramvají.

DrakBrňané vybrali podobu i jméno nových tramvaj í DPMB. Slušivý bílo-červený design i jméno Drak bude mít všech jednačtyřicet tramvají, z nichž první do ulic města vyjedou na konci letošního roku.

„Naše nové tramvaje bude využívat veřejnost, proto jsme jí dali možnost zapojit se do výběru vizuální podoby i jména vozů. Z finálního výsledku jsem nadšený a potvrdilo se mi, že dát lidem důvěru byl dobrý nápad," uvedl generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.

Soutěž dopravní podnik zahájil 8. února 2019, od kdy mohli lidé posílat své grafické návrhy. Sešlo se jich 264, autory byli dospělí, děti, rodiny, laici i profesionálové. Z těch, které splňovaly podmínky, vybralo vedení DPMB tři finalisty, mezi kterými rozhodla v hlasování na webu projekt150.cz veřejnost, a to poměrně jednomyslně. Z celkového počtu 1070 hlasů vítězný návrh obdržel 648.

Pro vítězný grafický návrh se ve druhém kole stejným systémem vybíralo jméno. Sešlo se 55 návrhů. „Návrhy vycházely z historie Brna a jeho symbolů, brněnského hantecu, nebo z vítězného grafického návrhu na podobu nových tramvají," dodal Havránek. Veřejnost ve finále vybírala mezi jmény Evička, Ester, Sisi a Drak, který soutěž přesvědčivě vyhrál. Z necelých dvou a půl tisíců hlasů získal téměř polovinu. Na druhém místě skončila Evička, dále Sisi a poslední Ester. Mezi návrhy, které do užšího výběru nepostoupily, byly například Dr.Šalinberg, Štatlařka, Grandšalina, Housenka a další.

Autorem vítězného grafického návrhu je Miroslav Rajnoha, autorem návrhu jména Anton Somov. Oba dopravní podnik ocení 18. května 2019 na Dni otevřených dveří v Medlánkách.

Projekt Tramvaj pro Brno obnáší dodávku komponentů a následnou kompletaci 41 vozů v Ústředních dílnách DPMB. Celkové náklady na projekt činí cca 1,3 miliardy korun.