Zoo dostala výjimku, radní uvolnili peníze na rekonstrukci expozice ledních medvědů

ledni medved CoraBrněnská zoo má možnost získat chovatelsky cenného samce k lední medvědici Coře. Podmínkou je úprava výběhu medvědů ještě letos. Radní proto schválili výjimku a zařadili investici ve výši 4 miliony korun do letošního rozpočtu.

Rada města Brna na konci dubna schválila výjimku z metodiky investičního procesu pro rekonstrukci současné expozice ledních medvědů v Zoo Brno. Ta byla teprve navržena k zařazení do závazného plánu kapitálových výdajů a nemá v současné době schválen investiční záměr.

Zoo Brno je světově uznávaná pro úspěšné odchovy ledních medvědů. Po úhynu samce Umcy v létě 2018 začalo vyjednávání o možnosti získání chovatelsky cenného samce k medvědici Coře. Pro jeho získání je však nutné zvětšit bazény ve výběhu medvědů a rozšířit odstavný výběh o cca 300 m2 pro oddělení samce. Zmíněné úpravy je nutné realizovat v letošním roce, jinak zoo ztratí možnost přidělení samce ledního medvěda
a odchov těchto vzácných zvířat bude přerušen. Zoo by také ráda rekonstruovala neesteticky vyhlížející stěnu výběhu ledních medvědů a umožnila tak návštěvníkům nově i boční pohled do expozice.

Zmíněná investiční akce ale až dosud nebyla zahrnuta do rozpočtu města na rok 2019. Vzhledem k nutnosti rekonstrukce expozice ledních medvědů ještě v tomto roce požádala Zoo Brno o přidělení finančních prostředků z volných zdrojů města, což dnes radní schválili. Podklady pro výběr zhotovitele by zoo chtěla mít připravené do konce května.

„Medvědinec z roku 1959 od významného architekta Otto Eislera byl tehdy považován za největší a nejmodernější v Československu. Lední medvědi tu pobývají od roku 2006 a od té doby v něm samička Cora úspěšně odchovala 5 mládať, která posílila chovy v Česku i zahraničí. Po uhynutí Umcy je nyní klíčové získat nového samce, a pokračovat tak v úspěšném odchovu. Proto jsme se rozhodli pro urychlené řešení," uvedl první náměstek primátorky města Brna Petr Hladík.

Připravované stavební úpravy:
- zvětšení bazénu v expozičním výběhu (jedná se o zvětšení vodní plochy i hloubky)
- rekonstrukce stěn expozičního výběhu, renovace povrchu s aplikací malby
- zvětšení plochy odstavného výběhu o cca 300 m2 a zvětšení vodní plochy
- prodloužení boční vyhlídky pro návštěvníky

Vynaložené prostředky nebudou zmařené ani po výstavbě expozice Arktida, do té doby budou tyto výběhy sloužit jako hlavní expoziční, po dokončení Arktidy budou používány jako záložní.