Speciální hřeb doroste s kostí a prodlouží muži nohu zkrácenou po autonehodě

Krtička a týmPřed dvěma lety, kdy se musel potýkat s vážnými zdravotními následky po autonehodě, o něčem podobném asi ani nepřemýšlel. Díky lékařům z Fakultní nemocnice Brno nyní už ví, že kvůli kratší noze už nebude muset doživotně kulhat a bude ušetřen i bolesti. Tříštivá zlomenina stehenní kosti ji sice „zkrátila" o zhruba 3,5 centimetru, po raritní, náročné a bravurní operaci mladému muži však noha „doroste".

Prodlužovací osteotomie stehenní kosti je operační zákrok, při kterém lékaři do kosti zavedou speciální hřeb, který roste v průměru o 1 mm za den do délky. „Díky postupnému a velmi pomalému růstu končetiny dochází ke stimulaci a novotvorbě kosti v místě prodlužování. Můžeme tedy říci, že u našeho pacienta dojde k prodloužení jeho končetiny do požadované délky za cca 30-40 dní od provedeného zákroku," popsal hlavní operatér a vedoucí lékař Kliniky úrazové chirurgie FN Brno Milan Krtička. Hřeb není potřeba nijak uchycovat, je zaveden v dřeňové dutině kosti, kterou vyplňuje, a jediná část hřebu, která je mimo kost, jsou zajišťovací šrouby. Ty mají za úkol bránit nežádoucí rotaci kosti a také zajišťují, že kost roste s hřebem a nikoliv hřeb samotný. Růst je iniciován samotným pacientem, který několikrát denně provádí jemný zevně-rotační pohyb dolní končetiny a ten iniciuje růst hřebu do délky.
Implantovaný hřeb stojí přibližně 250 000 Kč. Již teď může pacient došlapovat na operovanou končetinu vahou 22 kg, plné zhojení prodloužené stehenní kosti nastane až za tři měsíce od operace.

Operační zákrok trval přibližně dvě hodiny. A za nejtěžší součást celé léčby považuje Milan Krtička úplný start: přesvědčit zdravotní pojišťovnu pacienta, že daný operační zákrok má smysl a tedy je dobré ho plně uhradit.

(jih)