Líbezné vyhlídky, na nichž zapomenete dýchat

mindgameDivadelní společnost StageArtCz rozšiřuje svůj repertoár o čtvrtý titul. Ve spolupráci s Divadlem Bolka Polívky uvádí v české premiéře 13. a 14. dubna hru Anthonyho Horowitze MINDGAME – Líbezné vyhlídky.

Ve svém nejnovějším projektu přivede StageArtCz poprvé na jeviště Divadla Bolka Polívky „čistokrevný" thriller s ambicí diváckého prožitku jako při sledování napínavého kriminálního příběhu v kině. Inscenace MINDGAME nenechá obecenstvo klidným, během celé hry si diváci nebudou jisti tím, kdo je kdo, nebo zda to, co právě vidí, je pravdou, nebo jen ďábelskou iluzí.

„Podobně jako u filmu i zde je klíčový scénář, bez něj by jakékoliv snahy o napínavou podívanou vyšly vniveč. A tento základní předpoklad je díky autorovi MINDGAME Antonymu Horowitzovi zcela naplněn. Navíc je korunován výtečným překladem Dany Hábové, která pro nás tuto hru přeložila. Velkou tíhu při budování napětí na divadle nesou herci, jejich um je také jedním z nosných pilířů ve struktuře tohoto thrilleru. V neposlední řadě je to i hudební složka inscenace, tu pro nás složil Jan Matásek. Vše je pak rámováno light designem a solidní prací zvukaře," uvádí k inscenaci Petr Halberstadt, režisér a představitel Stylera.

„Petr Halberstadt a jeho společnost StageArtCZ jsou u nás už několik let jako doma a je to vzájemně velmi přínosná a příjemná spolupráce. Za tři roky existence chystají už čtvrtou inscenaci a my jsme rádi, že můžeme být u toho a že to může být u nás. Každý nový projekt je tak trochu z jiného soudku. Tentokrát to má být divadelní thriller. Už se těším, jak se budeme bát," říká ředitel Divadla Bolka Polívky Ondřej Chalupský.

Ve hře MINDGAME není nic takové, jak se zdá. Sledovat pečlivě děj je jedinou možností, jak doplnit všechny částečky skládanky. Kdo je ve skutečnosti záhadný Borson? Odkud se přesně vzalo maso v mrazáku? Proč není kostlivec ve skříni? Další a další otázky roztáčí děsuplnou spirálu přicházejících odpovědí. Proto také další podtitul strhující podívané zní: Zapomenete dýchat!

Spisovatel, scenárista a dramatik Anthony Horowitz je známým britským autorem úspěšných detektivních románů. Cestu k úspěchu mu otevřela jeho tvorba thrillerových řad Pentagram, Temný dvorec či Síla pětice. Největší ohlas však zaznamenaly jeho romány o Sherlocku Holmesovi, konkrétně Dům hedvábí a Moriarty. Oba vyšly i v českém překladu a oba napsal na oficiální výzvu od společnosti Conan Doyle Estate a nakladatelství Orion Book. Jeho román Trigger Mortis z roku 2015 je zatím posledním z děl o agentu Jamesi Bondovi, k jehož autorství Horowitze oslovila společnost Ian Fleming Estate.

Horowitz zároveň patří mezi uznávané televizní scenáristy, neboť napsal scénáře k jednotlivým dílům kultovních detektivních či kriminálních seriálů jako Hercule Poirot, Vraždy v Mindsomeru či Foylova válka, s níž také vyhrál cenu Lew Grade udílenou Britskou akademií filmového a televizního umění (BAFTA). Je rovněž autorem her Aktovka a Večeře se Saddámem. Světová premiéra divadelního thrilleru MINDGAME se uskutečnila 2. září 1999 v Theatre Mercury v Colchesteru.

MINDGAME – LÍBEZNÉ VYHLÍDKYmindgame2

Autor: Anthony Horowitz 
Překlad: Dana Hábová
Režie: Petr Halberstadt
Dramaturgie: Jan Krupa
Hudba: Jan Matásek
Scénografie: Jaroslav Milfajt
Kostýmy a pohybová spolupráce: Hana Halberstadt
Light design: Roman Jajčík
Sound design: Pavel Vacek

Hrají: Miroslav Etzler, Petr Halberstadt a Gabriela Míčová

Premiéra: 13. a 14. 4. 2018 v 19.00
Reprízy: 28. 4., 13. 5.,10. 6. 2018 v 19.00

(tz), foto: Luděk Svítil