Jak na klidné Vánoce bez ucpané kanalizace

vodárnyKlidné vánoční svátky se však mohou rychle změnit v čas velmi nepříjemných zážitků, a to nejen v podobě trávicích problémů a zapíchnutých kostí, ale i neodtékajících odpadních vod. Trávícím problémům můžeme předcházet i v době stolů plných laskomin střídmostí a pohybem na čerstvém vzduchu, problémům s neodtékajícími odpadními vodami svoji ukázněností.

Co dělat a co nedělat?

Po smažení tradičního štědrovečerního kapra rozhodně tuky a oleje nevylévejte do dřezů. Tuky se po ochlazení velmi rychle sráží a spolu s dalšími nečistotami, které na sebe váží, dokáží vytvořit pevnou hmotu, která se zpravidla přilepí na stěny potrubí a způsobí zanášení, omezení průtočnosti a hrozí riziko totálního ucpání kanalizace, a to jak domovní, tak i venkovní. To, že k takové situaci došlo, pozná hříšník velmi rychle (v horším případě nejen on). Na Vánoce pak jistě nebude vzpomínat jako na svátky klidu a míru. Radost z vylévání tuků a olejů do kanalizace a splachování zbytků jídel budou určitě mít jen potkani, kterým takto zpestřený jídelníček velmi vyhovuje.

Tuky nezpůsobují problém jen v kanalizaci. Pokud se tuky s odpadními vodami dostanou až na čistírnu odpadních vod, musí být pomocí flotace na mechanickém stupni čištění zachyceny a následně nákladně zlikvidovány. Náklady na řešení vzniklých problémů na veřejné kanalizační síti i na ČOV se pochopitelně promítají do výše stočného, na jejich odstranění se pak podílíme všichni.

Určitě je jednoduší a pro nás levnější likvidovat tuky ekologicky, tj. tuky a oleje (a to nejen z kuchyně) po vychladnutí slít do PET lahve a odevzdat ve sběrném středisku, které zajistí odbornou likvidaci. Pánev po smažení vytřít papírovým ubrouskem, a ten vyhodit do směsného komunálního odpadu.

Co do kanalizace nepatří a je zákonem zakázáno do ní vypouštět:

  • biologický odpad – zbytky jídel, odpad z kuchyňských drtičů
  • tuky – fritovací oleje, motorové oleje
  • veškeré hygienické potřeby
  • chemikálie a další nebezpečné látky
  • léky