Road show O pneumokocích pěkně od plic startovala v Brně

Plicetour-BrnoZda znají pneumokoková onemocnění či zda jim nehrozí zápal plic zjistila pětistovka návštěvníků informačního stánku v obchodním centru Olympia v Modřicích u Brna. Road show O pneumokocích pěkně od plic přivezla na jih Moravy unikátní obří model plic se zvětšenými ukázkami bakterií pneumokoků, k návštěvě stánku zvaly zákazníky obchodního centra vyškolené hostesky. Odborné lékařské konzultace poskytované sdružením Mladí praktici využilo 410 návštěvníků akce.

„Pneumonie neboli zápal plic je jedno z nejzávažnějších respiračních onemocnění, které v ČR ročně postihne více než 100 000 obyvatel, z nichž přes 3000 nemoci podlehne. Jedním z nejčastějších původců tohoto onemocnění je Streptococcus pneumoniae. Pro předcházení onemocnění je velice důležitá prevence a v neposlední řadě také očkování především u rizikových skupin," upozorňuje předsedkyně Mladých praktiků MUDr. Markéta Pfeiferová.

„Lidé se zajímali například proti kterým nemocem konkrétně očkování ochrání, zda a jak ho hradí pojišťovny či jak se technicky realizuje – kolik dávek je potřeba," popsala lékařka Emmanuela Fernandová z Mladých praktiků, která příchozím zájemcům v Brně odpovídala na dotazy.

Pneumokokové onemocnění není běžné nachlazení, ale přináší vážné riziko zápalu plic, které je pro zdraví, zejména starších lidí a dětí, velmi nebezpečné. Streptococcus pneumoniae neboli pneumokok jePlicetour-Brno3 kulovitá bakterie velikosti zhruba dva mikrometry (tisícina milimetru), typicky se shlukuje do dvojic, takže pod mikroskopem tvoří obraz kávového zrnka. „Běžně osídluje sliznice úst, nosu a horních cest dýchacích u mnoha lidí. Svým nosičům nezpůsobuje problémy, dokud se neoslabí obranné mechanismy člověka například při viróze. Pak mohou pneumokoky proniknout do dalších částí těla a způsobit závažnou infekci," přibližuje Pfeiferová. Nebezpečný je průnik do plic, který přináší pneumonii neboli zápal plic. Při vstupu do mozkových obalů může vzniknout meningitida. Dětem pneumokoky způsobují také zánět středního ucha (otitidu).

Pneumokok se přenáší kapénkovou infekcí vzduchem. Inkubační doba mezi vniknutím bakterie do těla a prvními příznaky pneumokokového onemocnění je jeden až tři dny. Největší výskyt onemocnění je v zimě. Nakazit se je možné od člověka s pneumokokovou infekcí nebo od přenašeče.

Pneumokokové infekce mají prudký začátek s vysokou horečkou, kašlem, bolestí na hrudi a dušností. Zápalem plic jsou ohroženi lidé pohybující se v infekčním prostředí, kterým může být například pracovní kolektiv, školní třída nebo rodina, kde ostatní trpí různými onemocněními dýchacích cest. Nejvyšší počet onemocnění se objevuje u malých dětí do 5 let a starších lidí nad 60 let.

Více o kampani si lze přečíst na webu www.pekneodplic.cz,  o Mladých prakticích na www.mladipraktici.cz.

(red)