Na Mezinárodní soutěž Leoše Janáčka do Brna míří rekordní počet hudebníků ze třiceti zemí

7379796Rekordních sto šedesát hornistů a tubistů se přihlásilo k účasti na Mezinárodní soutěži Leoše Janáčka v Brně, která se letos už po dvaadvacáté odehraje ve dnech 17. až 22. září 2016. Prestižní klání, které pořádá Hudební fakulta Janáčkovy akademie múzických umění v Brně ve spolupráci s Nadací Leoše Janáčka, se letos ponese ve znamení soutěžních nástrojů lesní roh a tuba.

„Velmi nás těší, že soutěž má ve světě takový zvuk a zájem o účast roste. Soutěž se zařadila v posledních letech jak počty přihlášených účastníků, tak i kvalitou předvedených výkonů mezi největší evropské soutěže. Přestože se letos ve stejnou dobu konají prestižní mezinárodní soutěže pro lesní roh v Mnichově a pro tuby v Düsseldorfu, je o účast v Brně enormní zájem," uvedl prezident akce a děkan pořádající fakulty profesor Jindřich Petráš. Do Brna se sjedou mladí hudebníci doslova z celého světa. Vedle umělců ze všech evropských zemí se na soutěži objeví účastníci kupříkladu z Japonska, USA, Brazílie, Singapuru či Tchaj-wanu. Celkem se tak brněnské soutěže zúčastní zástupci třiceti zemi. Uznání předem vyslovil i předseda mezinárodní poroty pro lesní roh Will Sanders: „Počet přihlášených účastníků v letošním roce předčil veškerá očekávání a v mnou hodnoceném oboru překonal všechny dosavadní soutěže ve hře na lesní roh v Brně."

Tříkolové klání mladých umělců do pětatřiceti let se uskuteční v Koncertním sále HF JAMU, v Divadle na Orlí – Hudebně dramatické laboratoři a v Besedním domě, kde se koná ve čtvrtek 22. září 2016 od 17 hodin závěrečné třetí kolo. Nejlepší z nejlepších z obou oborů v něm k vítězným příčkám doprovodí Janáčkova filharmonie Ostrava pod taktovkou dirigenta Stanislava Vavřínka. Veškerá vystoupení soutěžících jsou veřejně přístupná. Vstup na všechny koncerty je volný.

V povinném repertoáru zazní také skladby českých autorů -Juraje Filase, Jana Václava Sticha Punta, nebo Františka Antonína Rosettiho.

Vítěze soutěže v každém oboru čeká finanční odměna sto tisíc korun, druhé a třetí místo jsou spojeny s částkami sedmdesát a čtyřicet tisíc korun. „Velice mne těší, že do odborných porot přijali pozvání mimořádní interpreti a pedagogové, neboť jen kvalitní a korektní porota je zárukou vysoké objektivity při vybírání těch nejlepších." doplnil prezident soutěže profesor Petráš. Mezinárodní soutěž Leoše Janáčka v Brně je multioborová a v cyklu pěti let se v ní střídá celkem deset hráčských oborů. Příští rok se utkají pianisté a varhaníci.

Program:
LESNÍ ROH
Koncertní sál HF JAMU v Brně
1. kolo: 17.–18. 9. 2016 od 8.30 hod.
2. kolo: 20. 9. 2016 od 9.00 hod.
TUBA
Divadlo na Orlí v Brně
1. kolo: 17.–18. 9. 2016 od 8.30 hod
2. kolo: 20. 9. 2016 od 9.00 hod.
Besední dům v Brně
3. kolo, vyhlášení výsledků a udílení cen
22. 9. 2016 od 17.00 hod. ve spolupráci s Janáčkovou filharmonií Ostrava, diriguje Stanislav Vavřínek

Na všechna soutěžní kola je vstup volný. Změna programu vyhrazena.