BEC pomáhá cizincům cítit se v Brně jako doma

Cizinci, kteří žijí v Brně nebo se do města chystají za prací, výzkumem či vzděláním, se stále častěji obracejí na Brno Expat Centre (BEC) se žádostí o pomoc. Jen za letošní první pololetí vyhledaly služby (BEC) přes tři stovky klientů s dotazy týkajícími se praktických aspektů života cizince v Brně.

„Kde se v Brně mohu připravit na zkoušku z českého jazyka, když žádám o občanství?" obrátil se letos na kancelář BEC mladý informatik z Pákistánu pracující pro americkou společnost IBM. „Žena je v domácnosti a ráda by pracovala jako dobrovolnice, co může v Brně dělat?" chtěl zase vědět australský inženýr z brněnského Honeywellu.

Základem fungování BEC, projektu unikátního v rámci celé České republiky, je odbornost, vstřícnost a komunikace v angličtině. V tomto jazyce centrum komunikuje s drtivou většinou klientů. Na experty z BEC se obrátili občané už z 80 různých zemí. „Mezi klienty patří nejen lidé z Evropy, ale i USA, Japonska, Kolumbie či Austrálie," uvedl manažer BEC Jan Kopkáš.

Nelze však zůstat pouze u rad a konzultací, byť velice potřebných. Důležité je také vytváření kontaktů mezi nově příchozími a starousedlíky, osobní setkávání a udržování přátelských vazeb. Proto BEC každoročně pořádá na dvě desítky odborných i neformálních setkání, seminářů, výletů a dalších veřejných akcí.

Populární jsou například komentované prohlídky rodilého Kanaďana a brněnského patriota Dona Sparlinga, který organizaci spoluzakládal. „V říjnu plánujeme cizincům poodhalit historii Brna procházkou po Ústředním hřbitově, kde je pohřbeno mnoho významných osobností," sdělil Sparling.

Akce BEC označují účastníci za významný zdroj kontaktů s dalšími zahraničními pracovníky, proto se i v nadcházejícím akademickém roce budou konat nejméně jednou měsíčně. Pravidelné zázemí pro setkávání nabízí i kancelář BEC v přízemí domu známého díky sídlu kina Scala.

„V září zahájíme již šestou sezónu. Vedle města Brna spolupracujeme již s devíti významnými mezinárodními firmami a Masarykovou univerzitou, jejichž zahraniční zaměstnanci našich služeb nejčastěji využívají," rekapituluje Vlastimil Veselý, spoluzakladatel BEC a předseda sdružení Brnopolis, které centrum provozuje.

Pracovníci centra vítají nové zaměstnance přímo v partnerských firmách, kde jim radí, jaké první kroky po příjezdu do města podniknout i jak se orientovat v kulturním a společenském životě Brna. Každý měsíc se setkávají s nováčky z mezinárodních firem Honeywell, Red Hat, Lufthansa, Infosys, AT&T, CTP, Tektronix, FEI či Raiffeisen bank, spolupracují také s Masarykovou univerzitou.

Podle údajů BEC mají cizinci nejčastější zájem o pomoc v oblasti bydlení a pobytu v České republice, hledání zaměstnání, zdravotních služeb a zázemí pro rodinu. Experti BEC tak nejen pomáhají zájemcům zorientovat se ve spleti českých úřadů, ale radí například i v oblasti dopravy, živnostenského podnikání či volnočasových aktivit. Úspěšně také pomohli například mladé ženě ze Španělska, která potřebovala po odjezdu ze země pomoci zrušit svůj účet v bance.

Oficiální statistiky ukazují, že v Brně a okolí dlouhodobě pobývá kolem 30 tisíc cizinců (včetně občanů Slovenska, Vietnamu či Ukrajiny). V kreativních, manažerských, výzkumných a dalších odborných oblastech jich pracuje přibližně pět tisíc, včetně jejich rodin. Mezi alespoň občasné klienty BEC patří přibližně třetina z nich.

(red)