V unikátním projektu lékaři hlídají srdce Brňanů

Preventivní projekt s názvem Kardiovize Brno 2030 přivítal již svého 855. dobrovolníka. Cílem projektu je odhalit rizikové faktory srdečně cévních onemocnění a snížit jejich počet.

Projekt Kardiovize Brno 2030 byl zahájen v roce 2011 a je založen na vyšetření stovek Brňanů. Tito dobrovolníci, jenž jsou náhodně vybráni, jsou osloveni svou zdravotní pojišťovnou a pozváni na vyšetření.

„Touto cestou jsme od února oslovili již více jak 2000 Brňanů a provedli více než 850 vyšetření. Do konce roku bychom takto chtěli vyšetřit 1900 náhodně vybraných dobrovolníků, což představuje přibližně 1 % všech obyvatel Brna. Každý aktivní dobrovolník tedy hraje důležitou roli," popisuje vedoucí projektu MUDr. Ondřej Sochor a dodává: „V tento okamžik stíháme vyšetřovat pouze náhodně vybrané. Pokud někdo dostal pozvánku a zatím neměl čas na ni odpovědět, pak je srdečně vítaný. U některých účastníků se nám díky projektu podařilo zjistit vysoké kardiovaskulární riziko nebo cukrovku. A horší hodnoty krevního tlaku jsou poměrně častým nálezem, stejně jako výrazně zvýšené krevní tuky."

V rámci vyšetření tým odborníků měří dobrovolníkům například krevní tlak či srdeční aktivitu prostřednictvím EKG, stanovuje procento tuku a svalstva v těle či odhad stáří cévní stěny. Důraz je kladen také na návyky v oblasti stravování a pohybové aktivity. Cena podobného vyšetření by normálně vyšla až na několik tisíc, v rámci Kardiovize je zdarma. Navíc každý dobrovolník získá malý dárek, možnost odborné konzultace svých výsledků a také příležitost využít zvýhodněné nabídky pohybových programů partnerského Centra sportovních aktivit VUT v Brně. Vyšetření probíhá v nových budovách Mezinárodního centra klinického výzkumu v areálu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně a trvá přibližně dvě hodiny.

„Na vyšetření jsem dostal pozvánku od své pojišťovny. Přišlo mi skvělé, že získám informace o svém zdravotním stavu, ke kterým by bylo těžké se dostat, a zároveň mohu přispět dobré věci. Takže jsem neváhal a přihlásil se na vyšetření, dokud ta možnost je," vysvětluje své motivy pro zapojení do projektu herec a dabér Daniel Dítě.


O projektu Kardiovize Brno 2030

Kardiovize Brno 2030 je preventivní projekt Mezinárodního centra klinického výzkumu, jehož cílem je zjištění aktuálních zdravotních rizik Brňanů a do roku 2030 jejich minimalizování prostřednictvím preventivních programů. Projekt se skládá ze dvou fází. V rámci první probíhá u náhodně vybraných obyvatel Brna ve věku od 25 do 64 let mapování rizikových faktorů srdečně cévních onemocnění. V rámci druhé fáze pak budou na základě dosažených výsledků navrženy vhodné preventivní programy, jejichž cílem bude snížit výskyt zjištěných rizikových faktorů. Vedoucími projektu jsou MUDr. Ondřej Sochor z Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně a prof. Francisco Lopez-Jimenez z americké Mayo Clinic, jenž byl mimo jiné hlavním řešitelem projektu CardioVision 2020, ze kterého koncept Kardiovize vychází. Více informací o projektu na www.fnusa-icrc.org/kardiovize.

Text: red