Mecenáši se přijedou do Brna seznámit s českým uměním

Seznámit se s českým uměním a poohlédnout se po dílech ke koupi či zapůjčení do světových galerií – to je účelem návštěvy osmnácti amerických kurátorů a podporovatelů umění v brněnské Adam Gallery. Umělečtí mecenáši a kurátoři z jednoho z pěti nejnavštěvovanějších muzeí moderního umění ve Spojených státech - z Walker Art Center v Mineapolis – přijedou už tuto středu. „Jde o nesmírně prestižní záležitost, že si pro seznámení se s českým moderním uměním vybrali právě Adam Gallery. Provedeme je současnou výstavou Česká malba generace 90. let 20. století, jež obsahuje nejucelenější soubor obrazů, který namalovali čeští malíři v průběhu desetiletí 1995 – 2005. Necháme je nahlédnout do našeho depozitáře, kde jsou například díla Tomáše Císařovského, Vladimíra Houdka, Karla Malicha, Marka Meduny, Jan Merta, či Vladimíra Skrepla," říká umělecký ředitel galerie Richard Adam.

Zvláštní prostor dostane prezentace děl umělce Jiřího Kovandy. Ten je podle indexu autorů výtvarného umění, který zveřejnil portál Art plus, nejzajímavějším a nejúspěšnějším českým umělcem narozeným ve druhé polovině dvacátého století. „Jeho instalace, objekty a od osmdesátých let i malby a kresby parafrázují formální postupy avantgard a často ironicky polemizují s navyklými stereotypy uměleckého světa. Jeden z nejznámějších počinů je akce Líbání přes sklo, kterou provedl roku 2007 v londýnském muzeu Tate modern," přiblížil Richard Adam.

Walker Art Center patří mezi pět nejnavštěvovanějších muzeí moderního umění muzea ve Spojených státech a společně s přilehlým Minneapolis Sculpture Garden, je navštíví více než 700 000 lidí za rok. Více na www.walkerart.org.

(red)