Byznys na jižní Moravě? Nejsilnější pozici drží Brno
Brno je nejlepším městem z hlediska podnikatelského potenciálu v celém Jihomoravském kraji. V kvalitních podmínkách pro podnikatele ho v regionu následují Hodonín a Tišnov. To jsou letošní krajské výsledky srovnávacího výzkumu Město pro byznys. Analytická agentura Datank v něm hodnotí přístup veřejné správy a podnikatelské prostředí ve všech městech a obcích s rozšířenou působností v České republice.
V Brně je nejvíce podnikatelů v přepočtu na obyvatele
Brno prochází výrazným aktuálním rozvojem podnikatelského prostředí. Nejenže je ve městě nejvyšší počet ekonomických subjektů v přepočtu na 1000 obyvatel, jejich meziroční nárůst v rámci regionu je navíc vysoce nadprůměrný. Vysoce nad průměrem je zde také podíl firem s více než 250 zaměstnanci na celkovém počtu ekonomických subjektů, počet živnostníků v přepočtu na 1000 obyvatel je v rámci Jihomoravského kraje vůbec nejvyšší. Město a podnikatelé v něm mohou těžit z výborné dopravní dostupnosti. Radnice vynakládá nadprůměrné finanční prostředky zejména do oblasti kultury a do oblasti veřejné dopravy. Také vzhledem ke své velikosti nabízí Brno v rámci kraje poměrně nízkou daň z nemovitosti. Při srovnání všech měst s rozšířenou působností v Jihomoravském kraji byly jako kvalitní z pohledu podnikatele vyhodnoceny rovněž webové stránky města, na nichž je přehledně vše potřebné pro komunikaci s veřejnou správou.
„Vítězství nás velmi těší. Je to potvrzení toho, že dlouhodobá snaha o to, aby správa města byla vstřícná vůči podnikatelské sféře, je dobrou cestou. Město Brno se vyznačuje velkou koncentrací institucí, které vykazují vysokou přidanou hodnotu, jsou napojeny na vědu a výzkum. Také propojení s univerzitním prostředím přispívá k tomu, že Brno je konkurenceschopné v rámci České republiky i Evropy. Daří se tu realizovat i velké investiční projekty. Město investuje do aktivit, které jsou spojeny s inovacemi. Jsou to projekty, které vedou k digitalizaci nebo k podpoře kreativních odvětví," říká vedoucí odboru strategického rozvoje a spolupráce Magistrátu města Brna František Kubeš.
V Hodoníně umějí čerpat dotace, Tišnov uspěl v mystery testování
Druhou příčku obsadil Hodonín, v němž je velmi vysoký podíl podnikatelů v přepočtu na 1000 obyvatel. Ve městě je v rámci celého regionu vysoce nadprůměrný počet dobíjecích bodů pro elektromobily. Nadprůměrný počet uchazečů o zaměstnání v přepočtu na 1000 obyvatel může přilákat podnikatele, kteří například uvažují o tom, kam umístit svoji výrobu. Město dobře hospodaří, alespoň o tom svědčí v rámci Jihomoravského kraje nízké náklady na dluhovou službu. Radnice umí čerpat dotace, jejich podíl na celkových příjmech je vysoce nadprůměrný.
Bronzový Tišnov zaznamenává v rámci jižní Moravy vysoce nadprůměrný počet živnostníků v přepočtu na 1000 obyvatel. Obyvatel zde navíc výrazně přibývá, což je příslibem pro rozvoj podnikání i do budoucna. Město vynakládá nadprůměrné finanční prostředky zejména do oblasti bydlení a do oblasti sociální péče. Skvělého výsledku dosáhl Tišnov v mystery testování, které hodnotí kvalitu a včasnost odpovědí živnostenských úřadů na fiktivní podnikatelské dotazy.
Celkové pořadí v Jihomoravském kraji
Pořadí Obec
1 Brno
2 Hodonín
3 Tišnov
4 Kyjov
5 Šlapanice
6 Pohořelice
7 Mikulov
8 Břeclav
9 Blansko
10 Bučovice
11 Slavkov u Brna
12 Kuřim
13 Ivančice
14 Znojmo
15 Moravský Krumlov
16 Židlochovice
17 Rosice
18 Veselí nad Moravou
19 Vyškov
20 Hustopeče
21 Boskovice
Srovnávací výzkum Město pro byznys již osmnáctým rokem hodnotí podnikatelský potenciál měst a obcí v České republice. Detailnímu zkoumání jsou podrobena všechna města a obce s rozšířenou působností. Analytici agentury Datank, která za výzkumem stojí po datové stránce, dělí své hodnocení do dvou hlavních kategorií, podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy. V rámci výzkumu jsou shrnuty všechny důležité informace a statistická data, která dále rozvíjejí diskuzi o vývoji podnikatelského prostředí v ČR. Pořadí se vyhodnocuje za jednotlivé kraje a také za celou republiku. Vyhlašovatelem výzkumu je týdeník Ekonom. Zpracovatelem ratingu je CRIF.
Město pro byznys 2024
Základní informace o výzkumu
Město pro byznys je srovnávací výzkum, který již osmnáctým rokem vyhodnocuje podnikatelské prostředí ve všech obcích s rozšířenou působností v ČR a městských částech hlavního města Prahy. Vyhlašovatelem výzkumu je týdeník Ekonom. Data vyhodnocuje agentura pro informace a analýzy Datank.
Cílem výzkumu je vytvořit diskusní platformu na téma podpory malého a středního podnikání a poskytnout zpětnou vazbu radnicím.
Metodika hodnocení
Město pro byznys je nejrozsáhlejším výzkumem municipalit v ČR. Srovnává mezi sebou 205 obcí a 22 městských částí hlavního města Prahy, k čemuž využívá největšího počtu kritérií. Výzkum získává necelých 15 tisíc dat z nezávislých zdrojů, jako jsou Český statistický úřad, Ministerstvo financí ČR, Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR, CRIF – Czech Credit Bureau, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Další data se získávají vlastními „mystery testováními" a šetřeními.
Metodika hodnocení je založena na vyhodnocení 33 kritérií rozdělených do dvou základních oblastí:
§ Podnikatelské prostředí – 18 kritérií
§ Přístup veřejné správy – 15 kritérií
1) PODNIKATELSKÉ PROSTŘEDÍ – 18 kritérií (40 % hodnocení)
změna počtu obyvatel
průměrná měsíční mzda v tis. Kč (odhad na základě ČSÚ)
počet uchazečů na 1000 obyv. 15–65 let
počet uchazečů o zaměstnání na 1000 obyv.
podíl nezaměstnaných (%)
meziroční změna počtu ekonomických subjektů
počet ekonomických subjektů na 1000 obyv.
podíl ekonomických subjektů bez zaměstnanců na celkovém počtu ekonomických subjektů
počet FO na 1000 obyv.
počet PO na 1000 obyv.
podíl firem nad 250 zaměstnanců na celkovém počtu ekonomických subjektů
počet dobíjecích bodů na 1000 firem
index stáří (65+/14-)
průměrný věk
počet dokončených bytů na 1000 obyv.
počet lůžek v ubytovacích zařízeních na počet firem
vzdálenost k rychlostní komunikaci v km
počet dobíjecích bodů pro elektromobily
2) PŘÍSTUP VEŘEJNÉ SPRÁVY – 15 kritérií (60 % hodnocení)
kapitálové výdaje (výše uznatelných nákladů dotací z EU přepočtená na počet obyvatel); údaj se vztahuje k hodnocenému městu
výdaje na veřejnou dopravu (roční objem výdajů ze strany obce na veřejnou dopravu – objem vlastních výdajů je v rámci pořadníku ohodnocen dvojnásobkem této sumy); údaj se vztahuje k hodnocenému městu (data dodala společnost CRIF – Czech Credit Bureau)
výdaje na vzdělávání (data dodala společnost CRIF – Czech Credit Bureau)
výdaje na bydlení (data dodala společnost CRIF – Czech Credit Bureau)
výdaje na sociální péči (data dodala společnost CRIF – Czech Credit Bureau)
výdaje na kulturu (data dodala společnost CRIF – Czech Credit Bureau)
výdaje na sport (data dodala společnost CRIF – Czech Credit Bureau)
likvidita; údaj se vztahuje k hodnocenému městu (data dodala společnost CRIF – Czech Credit Bureau)
dluhová služba / běžné příjmy; údaj se vztahuje k hodnocenému městu (data dodala společnost CRIF – Czech Credit Bureau)
podíl dotací na příjmech
podpora webových stránek (podpora webových stránek z pohledu podnikatelů); hodnocena je jednoduchost a přehlednost; při hodnocení se zohledňuje samostatná sekce pro podnikatele již na domovské internetové stránce obce, odkaz na formuláře z domovské stránky, počet formulářů a to, zda jsou formuláře uloženy ve formátu DOC nebo PDF; do kritéria podpory webových stránek spadá i umístění a rozsah katalogu místních firem, údaj se vztahuje k hodnocenému městu
test elektronické komunikace (rychlost a kvalita odpovědi); údaj se vztahuje k hodnocenému městu
úřední hodiny (úřední hodiny MěÚ); údaj se vztahuje k hodnocenému městu; pokud je počet úředních hodin živnostenského odboru vyšší nežli počet úředních hodin pro celý úřad, započítávají se úřední hodiny živnostenského odboru; při hodnocení se zohledňuje i výzva domluvit si schůzku telefonicky mimo úřední hodiny
dluhová služba
daň z nemovitosti (koeficient)
podíl výdajů na FO a PO na celkových výdajích (transfery fyzickým a právnickým osobám v rozpočtové skladbě obcí)
(tz)